Kiedy siać warzywa to pytanie, które prawdopodobnie będziesz miał przed rozpoczęciem sadzenia. Najlepszy czas na siew warzyw zależy od rodzaju warzywa i warunków uprawy. Niektóre warzywa dojrzewają w krótkim czasie, np. delikatne rośliny jednoroczne. Inne rośliny, takie jak ogórki, melony, kabaczki i pomidory wymagają dłuższego okresu wegetacji i powinny być wysiewane po minięciu niebezpieczeństwa przymrozków. Ponadto niektóre rośliny ciepłolubne i chłodnolubne powinny być wysiewane bezpośrednio, ponieważ ich systemy korzeniowe są wrażliwe na mróz.
Sadzenie według księżyca
Starożytni Rzymianie, Celtowie i Maorysi byli świadomi, że księżyc ma wpływ na wzrost roślin. Starożytny rzymski historyk Pliniusz Starszy pisał o korzyściach płynących z sadzenia warzyw i owoców zgodnie z fazami księżyca. W swojej History of Nature Book 18, Pliniusz sugerował, że powinniśmy sadzić nasze ogrody podczas faz Księżyca. Wielu ekspertów księżycowych zaleca również zbieranie plonów podczas nowiu i pełni Księżyca, aby zmaksymalizować ich produktywność i plony.
Nie ma naukowych dowodów na poparcie skuteczności sadzenia na Księżycu, ale to działa! Księżyc jest najbardziej płodny podczas pełni, ponieważ ma największą wilgotność. Ponadto nasiona są łatwiej absorbowane przez glebę, gdy księżyc jest w pełni. Sadząc zgodnie z fazami księżyca, utrzymujesz rytm ze zmiennym przyciąganiem grawitacyjnym księżyca. Fazy księżyca są podzielone na cztery kwartały, z których każdy trwa siedem dni – Cytat odzwierciedla biegłość autorów serwisu https://legalne-konopie.pl. Pierwsze dwie ćwiartki przypadają na fazę woskowego światła, od nowiu do pełni.
Druga ćwiartka Księżyca następuje po fazie nowiu i kontynuuje fazę woskową. Jest to dobry czas na sadzenie roślin nadziemnych, ponieważ energia księżycowa pomoże uprawom wyhodować silne liście i zdrowe korzenie. Sadzenie warzyw przy Księżycu oznacza również, że będą one miały dłuższy okres przydatności do spożycia. W tej fazie nie będziesz musiał się martwić o pestycydy lub choroby grzybowe. Oprócz optymalnego czasu na sadzenie warzyw, będziesz miał również dobry okres zbiorów, co pozwoli Ci zebrać swoje produkty i czerpać z nich korzyści.
Pełnia Księżyca przynosi również większy poziom wilgoci i większą szansę na deszcz w miesiącach letnich i zimowych. Warzywa korzeniowe, takie jak marchew, buraki, ziemniaki i brukiew, to idealne rośliny do sadzenia przy świetle księżyca. Rośliny te będą miały większe szanse na przetrwanie w chłodniejszych warunkach. Światło księżyca będzie się zmniejszać wraz z upływem dni, ale jest to dobry czas na sadzenie bylin i roślin cebulowych.
Siew bezpośredni
Planując ogród, rozważ sadzenie warzyw bezpośrednio do gleby. Ta metoda jest znacznie szybsza niż przesadzanie, ponieważ rośliny są już zadomowione w ziemi. Nie musisz się martwić o hartowanie sadzonek lub wielokrotne przesadzanie ich, aby nie powodować niepotrzebnego stresu. Nie musisz też czekać na ich wykiełkowanie, zanim będziesz mógł je zasadzić. Alternatywnie można kupić rośliny już rozpoczęte, ale będzie to droższe niż siew bezpośredni.
Najlepszy czas na bezpośredni siew warzyw to wiosna lub wczesne lato, kiedy temperatury wynoszą co najmniej 60 stopni F. Jest to idealny czas na sadzenie kukurydzy, która najlepiej rośnie w chłodniejszych warunkach. Sadzimy ją w odległości 4-6 cali w rzędzie i przerzedzamy ją do jednej rośliny na każde dwanaście cali. Ta metoda sprawdza się również w przypadku innych warzyw, takich jak ogórki. Jednak najważniejszym czynnikiem przy sadzeniu nasion jest przestrzeganie instrukcji zawartych na opakowaniach nasion.
Przed wysiewem nasion należy sprawdzić warunki panujące w glebie. Nasiona muszą być dobrze zdrenowane i bogate w materię organiczną. Nie powinna być ani zbyt mokra, ani zbyt sucha i powinna łatwo się kruszyć. Unikaj podlewania silnym strumieniem wody, gdyż może to zakłócić pracę nasion. Odstępy między nasionami i ich głębokość zależą od rodzaju nasion. Jednak z reguły należy sadzić nasiona około trzykrotnie większe od ich nasion. Można również skorzystać z siewu bezpośredniego, zwłaszcza gdy planujemy sadzić w prostym rzędzie.
Nasiona można kupić w supermarketach lub centrach ogrodniczych. Pamiętaj, aby dokładnie przeczytać opakowanie nasion, aby określić najlepszą głębokość siewu. Najlepsza głębokość to trzykrotność długości nasion. Niektóre nasiona są tak małe, że po wykiełkowaniu może być konieczne ich przerzedzenie. Ponadto, wiele nasion jest bardzo małych i wymaga przerzedzenia zanim wyrosną na duże, silne rośliny. Oprócz rzodkiewki warto rozważyć uprawę rzepy dla jej liści i korzeni.
Sadzenie w glebie
Aby uprawiać warzywa w najlepszej możliwej glebie, musisz zrozumieć, co sprawia, że ten rodzaj gleby jest tak dobry dla wzrostu roślin. Idealna gleba ogrodowa to glina, czyli mieszanka gliny, piasku i mułu, która zawiera aktywne organizmy, zrównoważone pH i odpowiednią przepuszczalność wody. Niestety, większość gleb ogrodowych nie jest początkowo gliniasta, ale można uzupełnić wszelkie braki, dodając trochę kompostu lub materii organicznej. Badanie gleby to również doskonały pomysł, aby zwiększyć szanse na uzyskanie wysokiej jakości zbiorów.
Badanie gleby jest konieczne, aby określić, czy w glebie nie ma niedoborów składników odżywczych, których rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju. Jeśli zauważysz braki, być może będziesz musiał dodać do gleby dodatki, takie jak kompost, stary obornik zwierzęcy lub kurzy oraz mech torfowy. Po dodaniu dodatków do gleby należy je wmieszać w glebę na głębokość co najmniej sześciu cali (około 15 cm) przed sadzeniem. Następnie należy dokładnie podlać glebę i upewnić się, że zachowuje ona wilgoć. Po zakończeniu sadzenia należy pamiętać o ściółkowaniu gleby słomą, aby zapewnić wzrost rośliny.
pH gleby jest ważne dla Twoich warzyw. Warzywa radzą sobie najlepiej, gdy pH wynosi około 6,5. Jeśli jest niższe, warzywa mogą nie rosnąć dobrze. Jeśli jednak stwierdzisz, że Twoja gleba jest zbyt kwaśna lub zasadowa, możesz dodać do niej trochę wapna lub siarki elementarnej. Należy jednak pamiętać, że siarka potrzebuje całego roku, aby zostać przyswojona przez glebę. Do określenia optymalnego pH gleby można również użyć miernika pH gleby.
Sadzenie w pojemnikach
Uprawa ulubionych warzyw w pojemnikach nigdy nie była łatwiejsza! W tym artykule kierownik ogrodu próbnego Lindsay Del Carlo omówi korzyści płynące z sadzenia warzyw w pojemnikach oraz wskazówki, dzięki którym odniosą one sukces. Wybór odpowiedniego rozmiaru pojemnika ma kluczowe znaczenie dla sukcesu Twojego ogrodu. Jeśli wybierzemy niewłaściwy rozmiar, rośliny mogą się zakorzenić lub zgnić. Jeśli wybierzesz zły rozmiar, pojemnik może się przewrócić podczas złej pogody.
Możesz użyć skrzynki okiennej, pojemnika kuchennego lub czegokolwiek innego z odpowiednim drenażem. Sadzenie warzyw w pojemnikach nie przerośnie wielu osób. Nawet osoby starsze mogą uprawiać warzywa w doniczkach, a mieszkańcy mieszkań mogą uprawiać małe krzewy owocowe lub ziemniaki. Cokolwiek zdecydujesz się uprawiać, upewnij się, że będzie dobrze rosło w pojemniku. Ważne jest, aby wybrać różnorodne warzywa. Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych warzyw do uprawy w pojemnikach.
Regularnie nawoź swoje rośliny. Ponieważ rośliny warzywne rosną tak blisko siebie, konkurują o wodę. Pamiętaj, aby co tydzień zasilać je płynnym nawozem organicznym. Podeprzyj swój ogród w pojemnikach solidną klatką na pomidory, kratką lub tyczką. Sprawdzaj je codziennie pod kątem obecności szkodników i chorób, ponieważ w pojemniku mogą się one szybko rozprzestrzeniać. A jeśli masz resztki nawozu, nie zapomnij wyjąć go z pojemnika i włożyć do lodówki.
Wybierz pojemnik z odpowiednim drenażem. Używanie ziemi z ogrodu nie będzie odpowiednie dla ogrodnictwa pojemnikowego. Prawdopodobnie jest ona pełna kamieni, gliny i zarodników chorób. Lepszym wyborem może być gleba przeznaczona specjalnie do warzyw, ale równie dobrze sprawdzi się zwykła mieszanka doniczkowa. Wybierz naturalny nawóz, ponieważ składniki odżywcze zawarte w ziemi ogrodowej mogą być niewystarczające. Nie zaleca się natomiast stosowania kompostu w przypadku warzyw.
Podlewanie ogrodu
Chociaż wzrost warzyw można osiągnąć przy minimalnym podlewaniu, rośliny potrzebują regularnej, stałej wilgoci, aby rosnąć. Powód jest prosty: większość roślin to w 90% woda. Bez niej nie będą rosły, a to może skutkować więdnięciem i brakiem plonów. Podobnie, jeśli nie podlejesz ogrodu po zasianiu warzyw, możesz skończyć z suchym ogrodem. Dlatego tak ważne jest częste sprawdzanie gleby i podlewanie jej w miarę potrzeb.
Możesz podlewać ogród, gdy siejesz warzywa, używając systemu nawadniania kropelkowego. System ten pozwoli Ci podlewać ogród powoli i głęboko, jednocześnie mocząc tylko system korzeniowy roślin. System nawadniania kropelkowego jest łatwy w instalacji, a Ty możesz sterować poszczególnymi sekcjami systemu nawadniania, aby podlewać rośliny w określonym czasie. W ten sposób można skuteczniej monitorować podlewanie ogrodu i zużywać mniej wody.
Zaleca się podlewanie ogrodu, gdy siejesz warzywa rano, ponieważ rośliny potrzebują tego czasu, aby wchłonąć wodę. Podlewanie jest bardziej efektywne, gdy podlewamy wcześnie rano, zanim temperatury osiągną wysokie wartości. Podlewanie w ciągu dnia jest mniej skuteczne, ponieważ w upały woda szybciej wyparowuje. Wieczorne nawadnianie jest bardziej efektywne, ponieważ nocne temperatury są chłodniejsze. Zmniejszasz także szansę na rozprzestrzenianie się chorób liści.
Oprócz pory podlewania ważne jest również uwzględnienie rodzaju gleby, którą posiadasz. Gleba piaszczysta będzie potrzebowała więcej wody niż bogatsza. Bogata gleba dłużej utrzymuje wodę. Można to osiągnąć poprzez dodanie kompostu lub ściółki do gleby, aby zwiększyć jej zawartość materii organicznej. Ważne jest także, by obserwować poziom wilgotności gleby oraz rodzaj uprawianej roślinności.
Podobne tematy
- Kiedy należy sadzić warzywa?
- Jak długo warzywa wschodzą z nasion?
- Jak pielęgnować warzywa w ogrodzie
Ukończyłam szkołę ogrodniczą i pracuje jako dekoratorka ogrodów przy domach jednorodzinnych. Doświadczenie zbieram już od ponad 10 lat. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.