Warzywa uwielbiają ugór, a ty możesz go wykorzystać jako bogate podłoże do uprawy najlepszych warzyw. W rzeczywistości ugór jest idealny do uprawy różnych warzyw, w tym boćwiny, okry, kapusty i sałaty. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie obsadzić ugór:
Sadzenie odmian wcześnie dojrzewających
Jeśli chodzi o podjęcie decyzji o terminie uprawy warzyw, dobrą strategią jest sadzenie nasion warzyw w ugorze na zbiór ugorowy. Metoda ta pozwala na całkowite rozłożenie się gleby przed sadzeniem wiosną. Jest to szczególnie korzystne na polach, które często zamarzają lub rozmarzają. Głęboka orka jesienna sprzyja również zdrowej strukturze gleby. Ponadto sprzyja rozwojowi upraw odpornych na choroby – Element ten jest dziełem redakcji serwisu internetowego konopiewpolsce.pl.
Sadzenie odmian karłowych i mini
Przy sadzeniu należy wziąć pod uwagę wigor odmian karłowych i mini. Niektóre odmiany mają duży wigor, który przytłoczy mniej żywotne rośliny. Sprawdźcie opisy roślin pod kątem ich wigoru; może to nie być takie proste, jak się wydaje. Jeśli sadzisz je blisko siebie, wybierz te o podobnych podkładkach. Nie należy sadzić odmian karłowych obok standardowych lub półkarłowych i odwrotnie.
Choć odmiany standardowe mogą wydawać się najlepszym wyborem w przypadku niewielkiej przestrzeni, faktem jest, że rosną one równie dobrze. Te mniejsze odmiany większości popularnych warzyw są równie smaczne i pożywne jak ich pełnowymiarowe odpowiedniki. Nawet lepiej, zajmują ułamek miejsca w ogrodzie! Co więcej, idealnie nadają się na małe działki, do donic i pojemników. Na przykład odmiana Kabuki Dwarf została wyhodowana specjalnie z myślą o bliskim rozstawieniu i wytwarza centralną główkę, a także mniejsze pędy boczne, które zostaną zebrane po raz drugi w ciągu 8 tygodni.
Sadzenie owsa jako rośliny okrywowej
Owies jest wszechstronną rośliną, którą można hodować w ogrodzie. W przeciwieństwie do innych roślin okrywowych, owies ma niewiele znanych zagrożeń. Zazwyczaj choroby grzybowe są główną przyczyną epidemii chorób u owsa. Jednak sadząc je w gęstych płatach można zminimalizować przepływ powietrza wokół nich. Aby zwalczyć choroby grzybowe, możesz zastosować fungicyd do gleby przed posadzeniem owsa. Upewnij się, że gleba jest odpowiednio zdrenowana, aby zapobiec przedostawaniu się nadmiernej wilgoci do rośliny.
Na północnym wschodzie owies można sadzić już w pierwszym tygodniu maja. Ogólnie rzecz biorąc, owies może przetrwać i wykiełkować w temperaturze nawet 40 stopni Fahrenheita. Najlepiej, gdy owies sadzi się późnym latem lub co najmniej dwa miesiące przed pierwszym silnym mrozem. Po zasadzeniu owies pozostanie jako roślina okrywowa, dostarczając mulcz i materię organiczną do gleby.
Unikanie dodawania nawozu azotowego do gleby ugorowanej
Stosowanie nawozu azotowego w glebie ugorowanej pod uprawy warzywne może być problematyczne. Chociaż N jest niezbędny do wzrostu roślin, nie jest wymagany przez większość upraw. Oznacza to, że stosowanie nawozu azotowego musi być dostosowane do terminu wzrostu upraw i pastwisk. W przypadku ciepłych gleb, aplikacje powinny być opóźnione. Ważne jest również, aby wiedzieć, że straty N2O w wyniku ulatniania mogą przewyższać korzyści z dodania nawozu.
Dodawanie nawozu azotowego do ugorowanej gleby pod warzywa jest błędem, ponieważ może spalić siewki i podrażnić inne rośliny. O ile nawóz wysokoazotowy sprawdza się w przypadku kapusty i zieleni liściastej, o tyle nie sprawdza się w przypadku marchwi i rzodkiewki. Zamiast tego należy unikać dodawania nawozu azotowego do ugorowanej gleby pod warzywa i skupić się na sadzeniu roślin o mniejszych wymaganiach azotowych.
Unikanie wkraczających chwastów
Kluczem do osiągnięcia udanego ugoru pod warzywa jest utrzymanie chwastów pod kontrolą. Większość chwastów jednorocznych potrzebuje około pięciu tygodni, aby wydać nasiona, ale niektóre, takie jak portulaka pospolita, mogą potrzebować tylko czterech tygodni, jeśli pogoda jest ciepła. Uprawa gleby jest niezbędna, aby zapobiec wkraczaniu chwastów i zapewnić wskazówki do kiełkowania nasion. Ważne jest, aby zabić młode chwasty, zanim wyrosną z nasion, ale równie ważne jest pozbycie się chwastów wieloletnich, zanim ich korzenie się odnowią. W idealnym przypadku należy to robić raz na trzy tygodnie.
Chwasty na ugorach również mogą stanowić problem, ale uprawa okrywowa może pomóc zminimalizować ich wkraczanie. Spowalnia ona wzrost chwastów, więc mniej zabiegów uprawowych może być konieczne. Chwasty mogą wkraczać do gleby nawet w przypadku stosowania rośliny okrywowej, dlatego przed wysiewem należy koniecznie sprawdzić, czy na opakowaniu nasion nie ma nasion chwastów. Najlepsze są nasiona wolne od chwastów. W systemach nieorganicznych do zwalczania chwastów można stosować herbicydy z produktów naturalnych lub chwastowniki płomieniowe.
Podobne tematy
- Jak długo warzywa wschodzą z nasion?
- Jak pielęgnować warzywa w ogrodzie
- Kiedy należy sadzić warzywa?
Wychowywałam sie na wsi, zajmowałam się ogrodem przy domu na co dzień. Posiadam ogromną wiedzę na temat rodzajów kwiatów i innych roślin. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.