Okres wiosenny to czas nowego wzrostu i odnowy dla większości drzew, w tym drzew owocowych. Gdy zaczynają się nowe przyrosty, wiele drzew zaczyna wypuszczać kwiaty i owoce. Niestety późnowiosenne przymrozki mogą być niszczące dla wszystkich drzew, ale drzewa owocowe są na nie szczególnie podatne. Aby chronić swoje drzewa i zapobiegać szkodom w produkcji owoców, należy monitorować prognozy i podejmować szybkie działania. Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć. Ochrona drzew przed mrozem pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze w dłuższej perspektywie!
Tkanina przeciwmrozowa
Aby skutecznie chronić drzewa owocowe przed mrozem, możesz użyć tkaniny przeciwmrozowej. Powinna ona dotykać ziemi przy linii kroplowej drzewa. Tkanina powinna być ciasno przypięta do ziemi i blisko linii kroplowej rośliny, aby wychwycić ciepło promieniowania i zapobiec zamarzaniu. Aby uniknąć uszkodzeń, należy unikać umieszczania tkaniny bezpośrednio na liściach, ponieważ mróz będzie przenoszony przez tkaninę bezpośrednio na liście. Aby chronić rośliny przed mrozem, należy nałożyć warstwę tkaniny mrozowej przed spadkiem temperatury gruntu.
Większość gatunków drzew owocowych, w tym figi, grusze i jabłonie, jest odporna na uśpienie w czasie zimy. Jednak ogrodnicy w surowym klimacie mogą potrzebować wybrać odmiany odporne na zimno, aby uniknąć uszkodzeń. Mróz może także uszkodzić nowe przyrosty, pąki, a nawet nawożone kwiaty. Aby uniknąć szkód, należy przykryć drzewa tkaniną mrozoodporną i kontynuować ochronę przez całą noc.
Warstwa inwersyjna
Uprawa pod osłonami jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony drzew owocowych przed mrozem, ale wymaga znacznych inwestycji. Nie wszyscy znają różnice między poszczególnymi rodzajami mrozu, a niektóre podstawowe sposoby obrony są praktycznie bezużyteczne wobec mrozu adwekcyjnego. To właśnie tutaj może przydać się warstwa inwersyjna. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy ochronie drzew owocowych:
Po pierwsze, weź pod uwagę rodzaje pogody, jakich doświadcza Twój obszar. Gdy nad sadem utworzy się warstwa relatywnie cieplejszego powietrza, temperatura korony drzew wzrośnie. Cieplejsze powietrze może pomóc w ochronie drzew podczas silnych mrozów. Należy pamiętać, że nad drzewami owocowymi może utworzyć się warstwa inwersyjna, jeśli jest ona szczególnie silna. W takim przypadku ważne jest, aby monitorować temperaturę i trzymać drzewa przykryte w okresie inwersji.
Inną skuteczną metodą ochrony przed mrozem jest wykorzystanie helikopterów. Te pojazdy powietrzne mogą działać dzięki wykorzystaniu tych samych zasad, co maszyny wiatrowe. Gdy temperatura wynosi 28 stopni Fahrenheita, jeden helikopter może chronić 30 akrów ziemi, a po przeleceniu nad nim może podnieść temperaturę sadu o cztery stopnie na minutę. Upewnij się, że przechodzisz nad chronionym obszarem co sześć do siedmiu minut, aby uniknąć stratyfikacji zimnego powietrza. Również strategicznie rozmieszczone światła pomagają pilotom określić, gdzie znajduje się obszar chroniony.
Grzałki
Najlepszym czasem na stosowanie grzałek w celu ochrony drzew owocowych przed mrozem jest zima, kiedy temperatury są na tyle niskie, że mogą powodować uszkodzenia. Pąki owocowe są bardziej narażone na uszkodzenia od mrozu, gdy ich płatki opadają. W zależności od warunków pogodowych można zastosować dwa rodzaje ogrzewaczy: ogrzewacze samodzielne i modele przenośne. W ciągu dnia nagrzewnica zapewni dodatkowe ciepło, a w nocy temperatura będzie na tyle niska, że zabije ewentualne zalegające przymrozki.
Nagrzewnice do drzew są najczęściej stosowane w sadach i zagajnikach, aby zapobiec przemarzaniu i uszkodzeniu owoców przed zbiorami. Jednak właściciele domów również mogą je stosować do ochrony swoich drzew owocowych. Istnieje kilka rodzajów dostępnych nagrzewnic, a niektóre z nich są legalne w użyciu. Aby uzyskać optymalne wyniki, wybierz taki, który pasuje do Twoich potrzeb i jest certyfikowany jako bezpieczny. Poniżej wymieniono kilka najbardziej popularnych typów.
Podobne tematy
Ogrody nie są mi obce od najmłodszych lat. Wspólnie z rodzicami rozwijamy firmę zajmującą się zielenią, stąd moje duże doświadczenie. Postaram podzielić się wiedzą z Państwem.