Istnieje kilka ogólnych wytycznych, których należy przestrzegać podczas sadzenia i aranżacji drzew owocowych w ogrodzie. Standardowe odmiany mają około 20 stóp wysokości, podczas gdy odmiany karłowe i półkarłowe mają około 12-15 stóp wysokości. Odmiany dużych krzewów o miękkich owocach i espalierów o twardych owocach należy sadzić na południowym krańcu ogrodu. Nisko rosnące drzewa owocowe, takie jak morele, potrzebują miejsca w południowej części ogrodu, aby mogły otrzymywać dużo słońca.
Drzewa owocowe typu Cordon i Espaliered
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić w ogrodzie drzewo owocowe typu Cordon i Espaliered, powinieneś najpierw wiedzieć kilka rzeczy. Generalnie kordony uprawia się pionowo, a espadryle poziomo. Często są one przycinane na wzór belgijskiego płotu, co czyni je idealnymi do sadzenia wzdłuż solidnej ściany. Chociaż kordony są bardziej podatne na choroby i szkodniki, są ogólnie łatwe w utrzymaniu i mało wymagające.
Jabłonie można przycinać w formie espalier i można sadzić dowolne odmiany. Należy tylko pamiętać o wyborze odmian karłowych, jeśli planujemy ogród wielopoziomowy. Można też wybierać spośród kilku nowoczesnych odmian, które są odporne na choroby i wymagają mniej oprysków. Jeśli sadzisz pojedynczą espalierę, rozważ Golden Delicious lub Liberty, ponieważ jesienią wytworzą strukturę przypominającą wachlarz.
Sadząc drzewo owocowe typu Cordon lub Espaliered, wybierz miejsce, które ma dużo słońca. Drzewa pnące dobrze sprawdzają się także przy ścianie lub ogrodzeniu. Jeśli masz mało miejsca, możesz spróbować posadzić kordon przy płocie lub ścianie, dzięki czemu uzyskasz długi pień umożliwiający wygodne zbieranie owoców. Należy umieścić pędy w odległości 60-80cm od siebie. Dołki do sadzenia kordonów powinny być wykopane u podstawy pędów. Kordony powinny być ustawione pod tym samym kątem 45 stopni co pędy. Podczas sadzenia należy pamiętać o przywiązaniu kordonu do pędów, a także o upakowaniu gleby wokół nich.
Kolumnowe drzewa owocowe
Jeśli planujemy uprawę kolumnowych drzew owocowych w ogrodzie, musimy zastanowić się, jak będziemy je przycinać. Przycinanie silnych odmian spowoduje, że stracą one swój kształt, dlatego należy przycinać tylko gałęzie owocujące. Można też uprawiać odmiany o częściowym przyroście wierzchołków jako kordony, pozostawiając co roku kilka krótkich gałęzi bez przycinania. Poza tym podkładka tych drzew będzie decydować o ich kształcie i wzroście.
Przede wszystkim należy wiedzieć, że kolumnowe drzewa owocowe potrzebują mniej miejsca i gleby niż odmiany standardowe. Rosną na około osiem do dziesięciu stóp wysokości i dwie do trzech stóp szerokości, w porównaniu do standardowych rozmiarów. Jedyną wadą jest to, że rosną powoli i dają mniej owoców. Dlatego należy sadzić je blisko siebie, aby mogły zapylać krzyżowo. Upewnij się, że posadzisz dwa lub trzy drzewa w promieniu 100 stóp.
Jeśli chcesz uprawiać drzewo owocowe typu cordon, pamiętaj, aby wybrać odmianę, która wytwarza owoce w formie ostróg. Drzewa te są często łatwe do znalezienia w formie kolumnowej. Tego typu drzewka możesz kupić w szkółkach roślin i centrach ogrodniczych. Pamiętaj tylko, aby wybrać odmianę, która będzie się dobrze rozwijać w Twojej okolicy i jest dostosowana do warunków uprawy. Światło słoneczne, woda i rodzaj gleby będą miały wpływ na ich wzrost.
Odmiany karłowe
Istnieje kilka odmian karłowych drzew owocowych, w tym morela, grusza i cytryna. Karłowe drzewka owocowe są zwykle spotykane w pojemnikach wielkości patio, ale ostatecznie mogą wyrosnąć na znacznie większe drzewa. Według Crate and Basket, istnieją trzy główne rodzaje karłowatych cytryn: Cytryny Meyer, cytryny Eureka i cytryny Lisbon. Cytryny Meyer to pomarańczowe hybrydy o kwiatowych, aromatycznych kwiatach, natomiast cytryny Eureka przypominają jasnożółte standardowe cytryny. Cytryny Lisbon to żółci kuzyni Eureki, z dodatkową ilością soku.
Jeśli problemem jest przestrzeń, warto rozważyć uprawę pełnowymiarowych drzew owocowych. Można je tak przyuczyć, aby rosły przy ogrodzeniu, konstrukcji w kształcie wachlarza lub przy ścianie. W zależności od klimatu panującego w danym miejscu można wybrać drzewa owocowe karłowe lub pełnowymiarowe, w zależności od pożądanej wydajności owoców. Drzewa te są łatwe w uprawie i dają więcej plonów niż odmiany pełnowymiarowe, które wymagają akrów przestrzeni.
Jednym z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie plonu pojedynczego karłowatego drzewa owocowego jest zaszczepienie dwóch lub więcej z nich. Wielokrotne szczepienie jest często udane, gdy dwa karłowe drzewa owocowe są podobne pod względem wzrostu, ale słabsze drzewo może nie być w stanie osiągnąć wysokości silniejszego. Można jednak spróbować wyhodować dwie oddzielne odmiany jednego karłowatego drzewa owocowego w donicy lub dużym pojemniku.
Wielkość ogrodu
Wybór odpowiedniej wielkości ogrodu dla drzew owocowych zależy od rodzaju drzewa, które planujemy posadzić. Drzewa o standardowych rozmiarach potrzebują przestrzeni o wymiarach 20 na 20 stóp, natomiast odmiany półkarłowe wymagają jedynie 3-5 stóp. Na przykład brzoskwinie osiągają wysokość od dziesięciu do piętnastu stóp, natomiast nektarynki i grusze są zazwyczaj mniejsze. Jeśli dysponujemy ograniczoną przestrzenią, warto rozważyć zakup drzew karłowych.
W przypadku ograniczonej przestrzeni można rozważyć posadzenie drzew owocowych typu rodzinnego. Są to zwarte, odporne odmiany, które mogą się zapylać krzyżowo i rosnąć razem. Podkładki, na których są szczepione, decydują o ogólnej wysokości i sile wzrostu drzewa. Można też wybrać drzewa owocowe o dużej sile wzrostu, które radzą sobie na stanowiskach eksponowanych i są łatwe do prowadzenia. Wybór drzew owocowych typu karłowego lub żywotnego zależy od osobistych preferencji.
Wybierając wielkość ogrodu, należy pamiętać o wysokości drzew. Najwyższe drzewa standardowe mogą osiągać wysokość do 20 stóp, podczas gdy najmniejsze odmiany karłowe mogą dorastać do zaledwie 6 lub 10 stóp. Wybierz dla swojego drzewa miejsce skierowane na południe, aby zmaksymalizować jego ekspozycję na światło słoneczne. W południowej części ogrodu można też posadzić małe, krzaczaste miękkie owoce, espalierę lub kordonek, aby uzyskać lepszą ekspozycję.
Badanie gleby
Jeśli planujesz uprawę drzew owocowych w swoim ogrodzie, musisz pobrać próbki gleby przed posadzeniem drzew. Chociaż badanie gleby można wykonać na każdym stanowisku, zaleca się, aby robić to przynajmniej raz w roku. Jest to szczególnie ważne na obszarach o dużym zastosowaniu azotu i wysokim poziomie P lub K. Próbki gleby powinny być również pobierane po uprawach takich jak winorośl z orzeszków ziemnych, kiszonka, siano z bermudów hybrydowych.
Badania gleby przeprowadza się w celu określenia stanu zdrowia gleby, w tym poziomu składników odżywczych i zanieczyszczeń. Kilka kluczowych markerów gleby to pH, materia organiczna i składniki odżywcze. Znajomość tych markerów pozwoli Ci określić, czy musisz dodać dodatkowe poprawki, aby poprawić stan gleby. Badanie gleby nie jest drogie i może być wykonane przez odwiedzenie lokalnego biura Extension County. Jest to jednak opłacalna inwestycja, która pomoże Ci zaplanować udany ogród.
Próbki gleby pobiera się z niewielkiego fragmentu ogrodu, ręcznie lub za pomocą urządzenia. Próbka jest następnie umieszczana w torbie wraz z czekiem wystawionym na lokalne biuro Cooperative Extension lub Soil, Plant, and Water Laboratory. W torbie należy umieścić próbkę gleby i wskazać, jakie testy chciałbyś wykonać na próbce gleby. Wyniki testów dadzą ci sugestie co do nawożenia i rodzaju wapna, które należy dodać do gleby.
Podobne tematy
- Jak posadzić drzewko owocowe w ogrodzie
- Kiedy sadzić drzewa owocowe
- Jak chronić drzewa owocowe przed ptakami
Ogrody nie są mi obce od najmłodszych lat. Wspólnie z rodzicami rozwijamy firmę zajmującą się zielenią, stąd moje duże doświadczenie. Postaram podzielić się wiedzą z Państwem.