Informator Ogrodniczy

Centrum informacji dotyczących pielęgnacji ogrodów.

Aa
  • Wszystkie wpisy
    • Budowa
    • Dom
    • Drzewa
    • Kwiaty Ogrodowe
    • Warzywa i Szkodniki
    • Trawy
    • Krzewy
    • Inne
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt i Redakcja
  • Regulamin serwisu

Informator Ogrodniczy

Centrum informacji dotyczących pielęgnacji ogrodów.

Aa
Search
  • Wszystkie wpisy
    • Budowa
    • Dom
    • Drzewa
    • Kwiaty Ogrodowe
    • Warzywa i Szkodniki
    • Trawy
    • Krzewy
    • Inne
  • Polityka Prywatności
  • Kontakt i Redakcja
  • Regulamin serwisu
Jak często podlewać warzywa
Warzywa i Szkodniki

Jak często podlewać warzywa

13 listopada, 2022

Możesz się zastanawiać jak często podlewać swoje rośliny warzywne. Ważne jest aby zrozumieć różnicę pomiędzy głębokim a płytkim podlewaniem. Głębokie podlewanie pomaga przenosić składniki odżywcze do korzeni. Płytkie podlewanie wypłukuje sole z gleby. Należy również unikać stosowania silnego strumienia. Aby uniknąć ryzyka uszkodzenia roślin, należy mierzyć częstotliwość podlewania za pomocą deszczomierza. Ale ile wody wystarczy?

Katalog zawartości:
1 Głębokie podlewanie przenosi składniki odżywcze do korzeni
2 Płytkie podlewanie wypłukuje szkodliwe sole do gleby
3 Unikanie silnego strumienia wody
4 Korzystanie z deszczomierza
5 Używanie timera do węży

Głębokie podlewanie przenosi składniki odżywcze do korzeni

Płytki i częsty harmonogram podlewania nie podtrzyma wzrostu dojrzałych roślin. Aby zapewnić warzywom wystarczającą ilość wilgoci, w gorących miesiącach letnich podlewaj je co najmniej raz dziennie. W chłodniejszych miesiącach podlewaj je tylko w razie potrzeby – Sekcja ta uosabia poświęcenie specjalistów portalu, którzy nieustannie pracują nad doskonaleniem treści <a href="https://

  • Wyposażenie wnętrz//
  • ” alt=””>. Pamiętaj, aby okresowo sprawdzać glebę i badać poziom wilgotności palcami lub kielnią. Podlewanie górnych dwóch do czterech cali gleby w grządce warzywnej nie jest wystarczające. Jeśli jest zbyt sucha, sprawdź poziom wilgotności gleby za pomocą rurki do pobierania próbek, aby nie naruszyć korzeni. Możesz również sprawdzić, czy twoje rośliny potrzebują wody, obserwując stan zdrowia ich liści. Jeśli są one brązowe lub matowe przed zwiędnięciem, potrzebują wody. Jeśli rośliny wyglądają na więdnące lub niszczejące, należy je głęboko podlać, aby pomóc im się zregenerować i rosnąć.

    Korzenie Twoich roślin przechowują i transportują niezbędne składniki odżywcze. Nie są one jednak natychmiast użyteczne. Są nierozpuszczone lub związane chemicznie. Gleba jest bankiem, w którym przechowywane są składniki odżywcze. Podobnie jak w przypadku konta czekowego, składniki odżywcze w glebie mogą być pobierane, gdy roślina ich potrzebuje i przekazywane do korzeni, gdy ich poziom jest niski lub wysoki. Niektóre składniki odżywcze mogą być przechowywane w puli nierozpuszczonej w glebie w celu ich dłuższego zatrzymania.

    Oprócz zaopatrywania gleby w wodę i składniki odżywcze, głębokie podlewanie zachęca korzenie roślin do głębokiego wzrostu. Głębokie podlewanie pomaga również roślinom produkować węglowodany w procesie fotosyntezy, który wykorzystuje światło słoneczne do produkcji żywności. Bez wody roślina nie może produkować węglowodanów, które są niezbędne dla energii. Namoczenie gleby przed podlewaniem pomaga roślinom skuteczniej wchłaniać wodę. Wiosną głębokie podlewanie może być korzystnym elementem programu nawadniania.

    Inne wpisy:  Jak uprawiać kalafiora w ogrodzie

    Płytkie podlewanie wypłukuje szkodliwe sole do gleby

    Zimą często nawadniamy nasze ogrody warzywne, aby zapobiec zarazie, ale ta praktyka często powoduje ponowne pojawienie się zarazy. W ten sposób szkodzimy nie tylko naszym warzywom i roślinom, ale także glebie, w której rosną. W rzeczywistości, za każdym razem, gdy podlewamy nasze warzywa, wmywamy do gleby szkodliwe sole! Ale nawet nie wiemy, że tak się dzieje! Można uniknąć tego problemu, zwiększając ilość wody używanej do podlewania warzyw.

    Sole glebowe pochodzą ze skorupy ziemskiej i to właśnie te minerały powodują problemy w naszych ogrodach. Mogą one powstawać w wyniku procesów wietrzenia, które rozpuszczają małe kawałki skał lub innych osadów i przenoszą je. Gdy te sole przemieszczają się w glebie, są przenoszone przez wodę i przyczyniają się do zawartości soli w oceanie. Sole glebowe mogą być również odkładane w glebie w wyniku stosowania zmian organicznych. Sole te mają szkodliwy wpływ na korzenie roślin.

    Unikanie silnego strumienia wody

    Jeśli planujesz ręczne podlewanie roślin, musisz wiedzieć, jak uniknąć uderzenia ich silnym strumieniem wody. Chcesz uniknąć rozpryskiwania ziemi na liście roślin, co może skutkować wieloma chorobami roślin. Aby uniknąć tego problemu, można użyć ręcznego opryskiwacza lub stworzyć domowy strumień wody. Pamiętaj jednak, że silny strumień wody może uszkodzić liście Twoich warzyw i spowodować przemieszczenie gleby na rośliny. Użycie powolnego i stałego strumienia sprawi, że woda wniknie głęboko w bryłę korzeniową Twoich roślin, nie powodując spływania gleby.

    W godzinach porannych unikaj używania silnego strumienia wody z kranu do podlewania warzyw. Silny strumień wody może uszkodzić rośliny, a nawet spowodować gnicie korzeni. Aby uniknąć tego problemu, należy najpierw spulchnić zbitą glebę i upewnić się, że w ogrodzie warzywnym jest odpowiedni drenaż. Mierniki wilgotności gleby mogą również pomóc w monitorowaniu poziomu wilgoci w glebie. Gdy napełnią się do zalecanego poziomu, można wyłączyć wodę i podlać ją ponownie w miarę potrzeby.

    Inne wpisy:  Szkodniki warzyw

    Korzystanie z deszczomierza

    Korzystanie z deszczomierza w celu określenia częstotliwości podlewania warzyw to doskonały sposób na oszczędzanie wody i promowanie wysokiej jakości wzrostu roślin. W zależności od preferencji, można zakupić różne rodzaje deszczomierzy. Podczas gdy deszczomierz jest często używany do pomiaru opadów, może być również używany do pomiaru rosy i mgły. Dostępnych jest kilka różnych stylów deszczomierzy, dzięki czemu mogą one łatwo wtopić się w Twój krajobraz.

    Możesz również kupić deszczomierz, ale jeśli masz w domu łatwy w użyciu i niedrogi deszczomierz, możesz łatwo zrobić swój własny. Wystarczy umieścić pojemnik w ogrodzie na równym miejscu. Upewnij się, że jest on wystawiony zarówno na działanie deszczu, jak i nawadniania. Następnie użyj miarki, aby zaznaczyć linię wewnątrz pojemnika o głębokości 25,4 mm lub 50 mm. Może się okazać, że woda nie spada równo z deszczomierza, więc możesz użyć kilku pustych puszek, aby sprawdzić ilość wody. Gdy poziom wody znajdzie się powyżej tego znaku, włącz zraszacze.

    Średnia ilość wody potrzebna warzywom to cal opadu na tydzień. Opady w tej ilości odpowiadają około 60 galonom wody na 100 stóp kwadratowych. Możesz zwiększyć tę ilość, jeśli pogoda staje się gorętsza. Dodaj pół cala wody tygodniowo na każde dziesięć stopni powyżej 60 stopni. W zależności od pogody i warunków uprawy, może się to różnić w zależności od ogrodu. Jeśli masz ogród z kilkoma roślinami, szczególnie ważne jest monitorowanie ilości wody wymaganej przez każdy rodzaj rośliny.

    Deszczomierz analogowy jest najpopularniejszym typem deszczomierza dostępnym do użytku w ogrodnictwie. Składa się on z przezroczystego szklanego cylindra, który mierzy ilość opadów. Deszczomierze te są powszechnie oznaczane w centymetrach i calach. Urządzenia te mogą być umieszczone na ziemi lub zamontowane na solidnym wsporniku. Miernik może również powiedzieć, kiedy należy przesadzić sadzonki i podlać rośliny. Istnieje wiele korzyści z używania deszczomierza w ogrodzie.

    Inne wpisy:  Kiedy należy sadzić warzywa?

    Używanie timera do węży

    Używając timera do węży do podlewania warzyw, możesz wybrać ilość czasu, jaką chcesz dać każdej roślinie. Duże ogrody warzywne wymagają podlewania regularnie przez cały dzień, natomiast cenne rabaty kwiatowe wymagają podlewania rano. W zależności od rodzaju roślin i potrzeb przestrzeni, możesz odpowiednio dobrać timer do węża ogrodowego. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

    Regulator czasu pracy węża współpracuje ze zraszaczami lub dyszami zwilżającymi. Może być również używany z łącznikami Y lub wężami przyłączeniowymi. Przed zainstalowaniem regulatora czasu upewnij się, że połączenia węży są szczelne. Nawet mały przeciek może spowodować utratę galonów wody. Jeśli masz duży ogród warzywny, powinieneś rozważyć zastosowanie timera przed użyciem zraszacza.

    Kolejną zaletą używania timera do podlewania warzyw jest możliwość śledzenia ilości zużywanej wody. Większość timerów jest ustawiona na podlewanie warzyw co drugi dzień. Może być konieczne zwiększenie ilości wody, jeśli masz grządki krajobrazowe. Jeśli podlewasz warzywa tylko dwa razy dziennie, mogą one mieć zbyt dużo wody, co może prowadzić do wielu problemów.

    Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zegarów do węży ogrodowych. Najbardziej przystępny jest podstawowy analogowy zegar do węża. Sprawdza się on w przypadku jedno- lub dwupoziomowego systemu nawadniania i jest mniej podatny na awarie. Alternatywnie, można wybrać cyfrowy timer wody, który może podlewać całe place, w tym ogród warzywny. Ten typ timera działa na prostym mechanizmie w stylu zegara, więc prawdopodobieństwo jego awarii jest mniejsze.

    Podobne tematy

    • Jak podlewać trawnik
    • Czym podlewać trawnik
    • Jak często podlewać drzewa owocowe po posadzeniu

    Total
    0
    Shares
    Share 0
    Tweet 0
    Pin it 0
    Share 0
    Jak często podlewać warzywa
    Asia Matczyk

    Wychowywałam sie na wsi, zajmowałam się ogrodem przy domu na co dzień. Posiadam ogromną wiedzę na temat rodzajów kwiatów i innych roślin. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.

    Asia Matczyk 13 listopada, 2022

    Kwiaty Ogrodowe

    • Jakie kwiaty najlepiej wyglądają w niebieskim ogrodzie?
      Jakie kwiaty najlepiej wyglądają w niebieskim ogrodzie?
    • Jakie kwiaty ogrodowe są trujące?
      Jakie kwiaty ogrodowe są trujące?
    • Jakie kwiaty są najlepsze do ogrodu bulwiastego?
      Jakie kwiaty są najlepsze do ogrodu bulwiastego?

    Krzewy

    • Ognik szkarłatny – fascynująca roślina ogrodowa
      Ognik szkarłatny – fascynująca roślina ogrodowa

    Drzewa

    • Jak pozbyć się huby z drzewa
      Jak pozbyć się huby z drzewa
    • Gdy drzewo wymaga ścięcia
      Gdy drzewo wymaga ścięcia
    • Jak pozbyć się mszyc z drzewa
      Jak pozbyć się mszyc z drzewa

    Trawy

    • Kiedy kosić trawę ozdobną
      Kiedy kosić trawę ozdobną

    Warzywa i Szkodniki

    • Jak pozbyć się mchu w ogrodzie
      Jak pozbyć się mchu w ogrodzie
      • Jak ułożyć warzywa w szklarni
        Jak ułożyć warzywa w szklarni
        • Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie
          Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie

          Mogłeś Przegapić

          Jak pozbyć się mchu w ogrodzie
          Warzywa i Szkodniki

          Jak pozbyć się mchu w ogrodzie

          22 lutego, 2023
          Jak ułożyć warzywa w szklarni
          Warzywa i Szkodniki

          Jak ułożyć warzywa w szklarni

          13 lutego, 2023
          Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie
          Warzywa i Szkodniki

          Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie

          21 stycznia, 2023
          Jak pozbyć się much w ogrodzie
          Warzywa i Szkodniki

          Jak pozbyć się much w ogrodzie

          19 stycznia, 2023

          Wszelkie prawa zastrzeżone.

          Usunięty z listy lektur

          Anuluj
          Welcome Back!

          Sign in to your account

          Stracili swoje hasło?