Przycinanie różnych krzewów może dać bardzo różne rezultaty. Niektóre krzewy, jak np. lilak, doskonale rozwijają się w pełnym słońcu i rosną w ogromne krzewy. Istnieją jednak krzewy, które skorzystają na selektywnym przycinaniu, dzięki któremu można kontrolować ich wielkość i kształt. Otworzy ono krzew i zachęci do zdrowego wzrostu od środka. Podczas przycinania krzewów, zadbaj o odpowiednią ochronę swoich dłoni, stosując rękawice powlekane. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, które krzewy wymagają przycinania.
Lawenda
Przycinanie krzewów lawendy jest niezbędnym elementem ich pielęgnacji. Lawendę należy przycinać dwa razy do roku. Wiosną i latem przycinamy lawendę, przycinając rośliny do jednej trzeciej liści. Następnie należy przyciąć lawendę raz jeszcze jesienią. Jeśli wolisz, możesz przyciąć lawendę bardziej latem. Pamiętaj, aby używać ostrych sekatorów i czystych sekatorów. Celem przycinania lawendy jest utrzymanie kopulastego kształtu rośliny podczas kwitnienia.
Kiedy najlepiej przycinać lawendę? Przycinanie zależy od rodzaju lawendy. Wiosną przycinamy lawendę po zakończeniu pierwszego kwitnienia, a późnym latem przycinamy lawendę, aby pozwolić roślinie odpocząć i przygotować się do zimy. Najlepiej przycinać lawendę na kilka miesięcy przed zimą, kiedy roślina nie jest tak bardzo narażona na mróz i śnieg. Oprócz przycinania rośliny, krzewy lawendy wymagają regularnego podlewania i dobrze oświetlonego miejsca, aby mogły się rozwijać.
Lilak
Przynajmniej raz w roku należy koniecznie przycinać krzewy lilaka. Jest to konieczne, aby zapewnić energiczny wzrost, co z kolei zwiększy kwitnienie. Przycinanie lilaków powinno odbywać się według tradycyjnych form i standardów. Martwe lub chore pędy należy przyciąć do samej ziemi, a pozostałe pędy przerzedzić, aby zapewnić odpowiednią odległość między nimi. Oto przewodnik po przycinaniu lilaków:
Aby prawidłowo przyciąć krzew lilaka, należy go przyciąć na początku wiosny, przed zawiązaniem pąków kwiatowych. Najlepiej przycinać w ciągu pierwszych trzech tygodni kwitnienia, ponieważ przycinanie w późniejszych miesiącach może spowodować obcięcie pąków kwiatowych. Aby przyciąć lilaka, należy rozpocząć przycinanie od najbliższego węzła. Dzięki temu w miejscu cięcia pojawi się nowy wzrost. Jeśli poczekamy do późnego lata lub wczesnej jesieni, lilak może nie zakwitnąć aż do następnej wiosny.
Forsycja
Krzewy forsycji wymagają przycinania co najmniej raz w roku. Chociaż krzewy te są podatne na przerost i wymagają regularnego formowania, przycinanie ich przed kwitnieniem może zapobiec utracie kwiatów. Przycinanie forsycji późnym latem lub wczesną jesienią zmniejszy także liczbę pąków kwiatowych następnej wiosny. Krzewy te kwitną na starym drewnie, a pąki kwiatowe tworzą się wkrótce po pojawieniu się nowego wzrostu. Jeśli chcesz przyciąć krzew forsycji, zrób to przed pojawieniem się pąków kwiatowych wiosną. Do prawidłowego przycinania należy używać czystych narzędzi i nożyc do cięcia.
Podczas przycinania krzewów forsycji należy uważać, aby nie przyciąć ich zbyt mocno. Krzewy forsycji rosną powoli, nie należy więc ulegać pokusie zbyt mocnego lub zbyt słabego przycinania. Niektórzy ogrodnicy przycinają krzewy forsycji, aby wyglądały idealnie, inni wolą bardziej naturalny, dziki wygląd. Na przykład co pół roku należy przycinać gałęzie tak, aby długość pędów była jednakowa. Krótsze pędy będą stały prosto, a dłuższe będą się lekko uginały.
Krzewy lilaka
Przycinanie lilaków jest ważnym elementem pielęgnacji tego kwitnącego krzewu. Przycinanie zmniejsza wysokość krzewu i sprzyja powstawaniu pędów bocznych. Z tych pędów bocznych powstają pąki kwiatowe. W przyszłości możesz chcieć odmłodzić roślinę poprzez przycinanie gałęzi, które jest również znane jako “przycinanie odmładzające”.
Aby odmłodzić krzew lilaka, należy odciąć odrosty rosnące przy podstawie. Ssawki te często rosną w niewłaściwym miejscu i mogą stanowić konkurencję dla głównej rośliny. Odrosty te należy przycinać co roku. Można również przesadzić ssawki, aby uzyskać więcej kwiatów. Aby prawidłowo przycinać krzewy bzu, należy postępować zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie rośliny. Ogólnie rzecz biorąc, lilak należy przycinać co roku.
Hortensje
Kiedy krzewy hortensji wymagają przycinania? Zależy to od rodzaju posiadanej hortensji. Niektórzy ogrodnicy wolą mniejsze kwiaty na mocnych pędach. Przycinanie jesienne to dobry czas na przycinanie hortensji, ponieważ pozwala roślinom wytworzyć silne gałęzie przed kwitnieniem. Należy unikać przycinania martwych lub krzyżujących się gałęzi. Pozwoli to na lepszy przepływ powietrza i zapewni zdrowszy wzrost. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących przycinania krzewów hortensji.
Kiedy przycinać krzewy hortensji? Przycinanie jest najbardziej wskazane późnym latem lub wczesną jesienią, gdy zaczyna się formować nowy wzrost. Pozwoli to zmaksymalizować ilość nowych przyrostów i zminimalizować utratę kwiatów. Przycinanie powinno być wykonane po tym jak zaczną się tworzyć pąki kwiatowe, ale przed przejściem rośliny w stan spoczynku. Przycinanie hortensji na nowym drewnie również opóźni kwitnienie, ale zwiększy liczbę kwiatów w następnym sezonie.
Podobne tematy
Ogrody nie są mi obce od najmłodszych lat. Wspólnie z rodzicami rozwijamy firmę zajmującą się zielenią, stąd moje duże doświadczenie. Postaram podzielić się wiedzą z Państwem.