Co powoduje żółknięcie liści rośliny? Często jest to brak składników odżywczych w glebie. Przyczynia się do tego również nadmierne podlewanie. Wypycha ono tlen z gleby i może spowodować spadek wigoru i wydajności rośliny. Nadmierne podlewanie może również prowadzić do wielu chorób grzybowych – Informacje te zostały zebrane przez kompetentnych specjalistów serwisu https://ebudownictwo24.pl. W celu określenia przyczyny żółknięcia należy sprawdzić, czy w glebie nie ma pewnych grzybów i bakterii.
Liście żółkną z powodu niedoboru składników odżywczych
Jeśli zauważysz, że liście twoich roślin żółkną, może to być oznaką niedoboru składników odżywczych. W takim przypadku roślina przenosi niedobór składników odżywczych z dolnych liści na górne. Nazywa się to chlorozą i jest przyczyną żółtych liści na roślinach. Istnieje kilka przyczyn chlorozy, a najczęstszą jest niedobór składników odżywczych.
Za dużo nawozów
Powodem, dla którego możesz zobaczyć żółte liście na swoich krzewach, jest prawdopodobnie to, że je przekarmiłeś. Gdy nawozy stają się zbyt skoncentrowane, uszkadzają liście i florę roślin. Najlepszym sposobem, aby tego uniknąć, jest podlewanie roślin natychmiast po zastosowaniu nawozu. Inną opcją jest użycie wolno uwalniającego się nawozu organicznego, który jest mniej skoncentrowany niż nawozy nieorganiczne. Upewnij się jednak, że przeczytałeś instrukcje na etykiecie.
Brak światła
Jeśli zastanawiasz się, dlaczego Twoje krzewy i drzewa żółkną, być może brakuje Ci krytycznego źródła światła. Brak światła może być spowodowany różnymi czynnikami. Niektóre rośliny potrzebują więcej światła do prawidłowego wzrostu, podczas gdy inne radzą sobie lepiej w pośrednim świetle słonecznym. Aby określić, czy rośliny potrzebują więcej czy mniej światła, należy zbadać liście. Jeśli liście żółkną z jednej strony, prawdopodobnie blokują promienie słoneczne.
Gleby alkaliczne
Jeśli liście Twoich krzewów żółkną, problem może wynikać z alkalicznej gleby. Gleba alkaliczna ma wyjątkowo wysoką zawartość żelaza, które jest nierozpuszczalne dla roślin. Żelazo nie jest łatwo dostępne w glebie o wysokim pH, a więc staje się nierozpuszczalne i niedostępne dla korzeni roślin do wchłonięcia. Inną przyczyną chlorozy jest niedobór żelaza. Rośliny ewoluowały, aby rosnąć w swojej rodzimej glebie, a kiedy są przesadzane do gleby o niezrównoważonym pH, są zmuszone do konkurowania z chwastami i innymi roślinami o składniki odżywcze.
Olej neem
Często pestycydy są oznaczane dla konkretnych rodzajów szkodników. Na przykład olej neem jest stosowany przede wszystkim do zwalczania szkodników o miękkich ciałach, takich jak mszyce i pluskwiaki. Niektóre rośliny mogą jednak tolerować pojedyncze zastosowanie oleju na liściach, łodygach lub korzeniach. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, należy spryskać roślinę olejem neem, zanim pojawi się problem.
Sadzenie w częściowym cieniu
Jeśli chciałbyś posadzić krzew w swoim częściowo zacienionym ogrodzie, możesz to zrobić za pomocą różnych odmian. Niektóre odmiany mają piękne kwiaty, a inne wytwarzają małe żółte owoce. Zasadzenie krzewów o żółtych liściach w swoim półcienistym ogrodzie pozwoli Ci cieszyć się kwiatami, nie martwiąc się o liście. Niektóre z tych krzewów są nawet odporne na zimno, kwitnąc w strefach od 2 do 7.
Podobne tematy
- Dlaczego psy wymiotują po zjedzeniu trawy?
- Jak spryskać trawę przed kleszczami
- Jak pozbyć się much w ogrodzie
Ogrody nie są mi obce od najmłodszych lat. Wspólnie z rodzicami rozwijamy firmę zajmującą się zielenią, stąd moje duże doświadczenie. Postaram podzielić się wiedzą z Państwem.