Jeśli zastanawiasz się nad założeniem rabaty kwiatowej obok krzewów, rozważ rośliny kwitnące, które już masz w ogrodzie. Jest kilka roślin kwitnących, które nadają się do tego celu, m.in. lilie dzienne, tawułki, szałwia rosyjska i goździki. Zanim jednak zdecydujemy się połączyć je w pary, należy wziąć pod uwagę warunki wzrostu poszczególnych roślin.
Lilie dzienne
Przy zakładaniu ogrodu kwiatowego lilie dzienne najlepiej komponują się z innymi roślinami lubiącymi słońce, takimi jak szałwia rosyjska, floks i krwawnik. W połączeniu z liliami pięknie wygląda także floks, kwitnąca bylina o dużych, podłużnych kwiatach. Obie wymagają pełnego słońca i wilgotnej gleby. Wprawdzie floks preferuje glebę lekko kwaśną, ale i tak jest dobrą rośliną do ogrodu.
Można posadzić oba rodzaje lilii dziennych razem. Połączenie żonkili i lilii dziennych może być skuteczne. Połączenie tych dwóch roślin pozwoli ukryć zanikanie liści żonkili. Inną rośliną, którą można posadzić z liliami dziennymi jest szałwia rosyjska, która jest wysokim krzewem o srebrno-niebieskich kwiatach. Mięta to kolejna dobra roślina do łączenia z liliami dziennymi, ponieważ jest stosunkowo łagodna i nie przejmuje kontroli nad ogrodem.
Należy pamiętać, że lilie dzienne mają tendencję do przyciągania szkodników. Na przykład sarny żywią się liśćmi lilii dziennych. Aby tego uniknąć, należy stosować środki odstraszające lub inne sposoby na odciągnięcie dzikich zwierząt od ogrodu. Innym poważnym szkodnikiem jest rdza dziennych lilii, która pokrywa liście pomarańczowo-brązowymi plamami. Zarodniki rdzy potrzebują 100 procent wilgotności przez pięć godzin, aby zaatakować lilie dzienne. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać lilie dzienne i krzewy w stanie dobrze osuszonym i unikać stłoczenia. Należy również pamiętać, aby nie używać nocnych zraszaczy. Liście należy utrzymywać w stanie suchym.
Jeżówka
Jeśli planujesz posadzić jeżówkę w swoim ogrodzie, rozważ posadzenie innych roślin, które uzupełnią ten kolorowy kwiat. Będzie ona pięknie wyglądać na rabacie z rodzimymi trawami, można ją również posadzić z floksem ogrodowym, gwiazdą płonącą lub krwawnikiem. Można nawet posadzić jeżówki w donicach lub pojemnikach. Będą one rosły razem całkiem szczęśliwie i będą doskonałym akcentem w formalnych lub nieformalnych krajobrazach.
Obok jeżówek można posadzić aromatyczne zioła, takie jak lawenda czy mięta. Aromat będzie odstraszał króliki i jelenie. W ogrodzie można też uprawiać zioła kulinarne. Echinacea dobrze radzi sobie w pełnym słońcu, dlatego należy wybrać miejsce, w którym będzie miała dużo bezpośredniego światła słonecznego. Świetnie nadaje się również na obrzeżach terenów zalesionych. Jeżówki dobrze rosną w średniej, suchej glebie i nie wymagają nawożenia.
Przy sadzeniu jeżówek należy zachować odstępy co najmniej jednej stopy. Najlepiej sadzić je w odległości około 1,5 stopy od siebie, ale w miarę wzrostu rośliny mogą rosnąć bliżej siebie. Sadzenie jeżówek w doniczkach powinno odbywać się po ostatnich przymrozkach. Jeśli jeszcze nie założyłeś swojego ogrodu, jest to dobry czas, aby zacząć. Upewnij się tylko, że dołek jest wystarczająco głęboki, aby bryła korzeniowa była równa z powierzchnią gleby. Dodanie kompostu i ściółki to także dobry sposób na utrzymanie wilgotności gleby i uwolnienie jej od chwastów.
Black-eyed Susans
Jeśli chcesz uzyskać mocny kolor w swoim ogrodzie, rozważ połączenie Black-eyed Susans z niektórymi krzewami. Roślina ta doskonale rozwija się w miejscach, których nie lubią inne rośliny, jest więc doskonałym wyborem na obwódkę. Dla kontrastu można ją posadzić z roślinami o srebrnych lub niebieskich kwiatach. Można też uprawiać je w grupach po kilka sztuk, na przykład w kępach, aby uzyskać bardziej dramatyczny efekt.
Kolejną zaletą Black-eyed Susans jest ich przyjazność dla zapylaczy. Wiele gatunków pszczół odwiedza te kwiaty, dostarczając nektaru zapylaczom. Ptaki również lubią nasiona susłów czarnookich, które stają się dostępne po wygaśnięciu kwiatów. Dzięki temu ptaki żywiące się nasionami mają bogate źródło pożywienia pod koniec lata i na początku jesieni. Jeśli sadzisz te kwiaty w ogrodzie, pamiętaj, że potrzebują one 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie, aby być zdrowe i dobrze się rozwijać.
Chociaż susły czarnookie tolerują zaniedbanie, wymagają regularnego podlewania. Po wytworzeniu własnego systemu korzeniowego sadzonki potrzebują nieco pomocy w zadomowieniu się. Upewnij się, że umieścisz je w pobliżu okna, gdzie będą miały dużo światła słonecznego. Gdy są młode, potrzebują dodatkowego podlewania, więc upewnij się, że jesteś gotowy do ich posadzenia wiosną.
Szałwia rosyjska
Jeśli chcesz uprawiać szałwię rosyjską w swoim krajobrazie, możesz dzielić rośliny co trzy lata. Dzielenie roślin spowoduje ich silniejsze kwitnienie. Należy to zrobić wiosną lub jesienią, zanim rośliny przejdą w stan spoczynku. Można również przycinać łodygi szałwii rosyjskiej do wysokości 6-8 cali. W przypadku roślin krzaczastych, łodygi będą rosły bliżej siebie. Jeśli masz małe podwórko, szałwia rosyjska może być uprawiana bliżej siebie.
Ta bylina znana jest ze swoich srebrnych łodyg i pierzastych liści. Latem wytwarza lawendowo-niebieskie kwiaty. Kwiaty są rurkowate z dwiema wargami i osadzone w 12-calowych wiechach. Kwiaty są ściśle rozmieszczone i mają jasne kielichy. Rosnąc w ogrodzie lub na granicy, szałwia rosyjska będzie się sama rozsiewała wzdłuż swoich podziemnych kłączy. Dzięki temu jest to roślina uniwersalna.
Azalie
Jeśli planujesz posadzić azalie na swoim podwórku, musisz wiedzieć, jakich warunków wymagają. Dobrze rozwijają się w kwaśnej glebie i w półcieniu. Idealne warunki to przefiltrowane poranne słońce i popołudniowy cień. Azalie są wrażliwe na warunki suszy. Z tego powodu potrzebują dodatkowego podlewania w okresach niskich opadów. Azalie można sadzić także w pobliżu innych krzewów, drzew lub nisko rosnących roślin.
Sadzimy azalie jesienią lub zimą. Wymagają one dużej ilości wody w fazie wzrostu. Choć można je sadzić o każdej porze roku, sadzenie jesienne jest dla nich mniej stresujące niż sadzenie wiosenne. Jesienią temperatura jest znacznie niższa, a korzenie rosną jeszcze przez zimę. Po zimie azalie są gotowe do wypuszczenia nowego wzrostu. Azalie rosną powoli, więc należy to odpowiednio zaplanować.
Upewnij się, że sadzisz azalie w odległości dwóch do czterech cali od siebie. Podczas sadzenia różaneczników linia gleby powinna znajdować się jeden lub dwa cale wyżej niż poziom gleby krzewu lub drzewa, obok którego będą rosły. Następnie należy je głęboko podlewać raz lub dwa razy w tygodniu przez pierwszy miesiąc. Następnie można je podlewać raz w tygodniu, aż osiągną pożądaną wysokość. Można też zasilić azalię nawozem o spowolnionym działaniu, który nie wypali korzeni.
Jemioła
Jeśli chcesz uzyskać charakterystyczny krajobraz, rozważ posadzenie jemioły. Niektóre z nich są tak niezwykłe, że mogą stać samodzielnie. Można je wykorzystać jako punkty centralne lub powtarzać w całym krajobrazie. Mogą być również wykorzystywane jako tło dla bardziej wyszukanych nasadzeń. Oto kilka przykładów ostrokrzewów, które dobrze wyglądają w połączeniu z krzewami. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych gatunków ostrokrzewów:
Wybierając odmianę pachnicy pamiętajmy, że ma ona odrębne potrzeby. Odmiany liściaste nie nadają się na topiary i nie są dobre w połączeniu z żywopłotem. Z drugiej strony, pachnące liściaste odmiany nie mają wyraźnego efektu zimowego. Chociaż większość ostrokrzewów zalicza się do drzew, można je przycinać, aby wyglądały jak krzewy.
Sadzonki ostrokrzewu stanowią doskonałą oprawę dla innych roślin, dodając tekstury do ogrodu. Niektóre odmiany można też łatwo przycinać na drzewka bonsai. Większość ostrokrzewów potrzebuje bogatej, lekko kwaśnej gleby z odrobiną substancji organicznych. Potrzebują też dobrej cyrkulacji powietrza. W odróżnieniu od niektórych krzewów, ostrokrzewy tolerują półcień i wymagają przycinania wiosną i późnym latem. Jeśli chcesz zastosować je w swoim krajobrazie, powinieneś zaplanować to z wyprzedzeniem.
Gardenia
Krzew gardenia, zwany także jaśminem przylądkowym, to delikatna zimozielona roślina o błyszczących, ciemnozielonych liściach. Ta pachnąca roślina pochodzi ze wschodniej Azji i wymaga specjalnej pielęgnacji, aby dobrze rosła. Gardenie są również nazywane jaśminem przylądkowym i są powszechnie stosowane w ziołolecznictwie. Ich kwiaty są pachnące, białe i woskowe. Gardenie są dostępne w różnych wysokościach, kolorach i rodzajach kwiatów.
Do sadzenia gardenii potrzebne jest miejsce z pełnym nasłonecznieniem, choć w gorące dni doceniają one odrobinę cienia. Preferują wilgotny klimat, ale nie rosną dobrze w suchych miejscach. Dobrym miejscem do sadzenia gardenii jest obszar o umiarkowanie wilgotnym klimacie. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy wybrać słoneczne, dobrze osuszone miejsce. Tolerują lekki cień, ale nie radzą sobie dobrze w suchym klimacie.
Wiele bylin jest odpowiednimi towarzyszami dla gardenii. Dobrym wyborem są także hosty, paprocie i lilie. Wybierz byliny, które lubią poranne światło słoneczne i popołudniowy cień. Rododendrony i azalie są dobrymi towarzyszami gardenii. Aby uzyskać jeszcze bardziej wyrafinowany wygląd, wybierz krzewy o srebrzysto-purpurowych liściach.
Bukszpany
Rośliny kwitnące, takie jak bukszpany, potrzebują pewnej ilości cienia, aby rosnąć i kwitnąć. Bukszpan może zapewnić ten cień, a także wiele innych korzyści. Jego gęste ulistnienie sprawia, że jest dobrym towarzyszem dla roślin kwitnących, a kolorowe kwiaty mogą dodać charakteru krajobrazowi. Bukszpany i inne rośliny o zróżnicowanych lub unikalnych kształtach i kolorach liści są również dobrymi towarzyszami dla bukszpanów.
Popularny bukszpan, znany także jako Green Velvet, może tracić swój połysk wraz ze zmianą pory roku. Można ubarwić ten krzew, sadząc jasne, kwiatowe rośliny zimozielone, takie jak naparstnica, szyszkowiec czy Blazing Star. Kolczaste liście tych roślin tworzą efektowny wzór na tle zielonych liści bukszpanu. Roślinę tę najlepiej sadzić w dobrze zdrenowanej glebie, która jest wilgotna i wzbogacona o substancje organiczne.
Żywopłot z bukszpanu stanowi ładne tło dla kolorowych roślin i jest dobrym wyborem na obrzeża wokół podstawy innych roślin. Ulistnienie tej rośliny dodaje kontrastu i jest łatwe w utrzymaniu. Szczególnie dobrze komponują się z rozmarynem, tymiankiem i szałwią. Bukszpany są także dobrymi towarzyszami dla roślin ogrodowych kwitnących zimą. Chronią także rośliny kwitnące przed zimowymi żywiołami.
Podobne tematy
- Jakie są najlepsze czerwone kwiaty ogrodowe?
- Jakie kwiaty ogrodowe lubią cień?
- Jakie są najlepsze zielone kwiaty ogrodowe?
Wychowywałam sie na wsi, zajmowałam się ogrodem przy domu na co dzień. Posiadam ogromną wiedzę na temat rodzajów kwiatów i innych roślin. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.