Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki nawóz dać swojemu trawnikowi po zimie, nie jesteś sam. Pytanie nie jest proste jak “azot” czy “potas”; jest raczej o wiele bardziej skomplikowane. Najlepszą odpowiedzią jest wymieszanie wolno uwalnianego azotu z organicznym źródłem składników odżywczych. W zależności od rodzaju gleby, ta formuła może być wystarczająca, aby zapewnić trawnikowi potrzebne odżywianie bez przesady.
Azot
Najlepszym momentem na zastosowanie nawozu azotowego po zimie jest czas, kiedy trawa jest jeszcze w stanie spoczynku. Pozwala to trawie na wchłonięcie składników odżywczych i odbudowanie zapasów węglowodanów. Zastosowanie azotu pod koniec sezonu sprzyja również głębokiemu ukorzenieniu się trawy jesienią, dzięki czemu wiosną korzenie będą zdrowsze. Azot zmagazynowany w korzeniach jest gotowy w momencie wznowienia wzrostu pędów. W czasie chłodów korzenie pozostają bardziej otwarte, dzięki czemu są mniej narażone na przemarzanie.
Można również podać trawnikowi nawóz organiczny, który wspomaga głęboki wzrost korzeni. Trawy ciepłolubne, takie jak bermudy, wymagają nawożenia po zimie. W zależności od klimatu, nawóz ten można stosować raz lub dwa razy w roku, lub w razie potrzeby. Niektóre rodzaje traw mogą przetrwać zimę bez nawożenia. Trawy ciepłolubne wymagają nawożenia co 6-8 tygodni, natomiast trawy chłodnolubne mogą przetrwać zimę bez nawożenia dłużej.
Potas
Jednym ze sposobów na poprawę zawartości potasu w trawniku jest zastosowanie nawozów o spowolnionym działaniu. Są one dobrym, uniwersalnym wyborem do nawożenia trawnika. Skutecznym sposobem na dodanie potasu do trawnika jest także mulczowanie, ponieważ ścinki zawierają inne niezbędne składniki odżywcze i są łatwo dostępne dla korzeni trawy. Ponadto, są one doskonałym organicznym sposobem nawożenia trawnika. Co zatem należy zrobić, aby trawnik był bardziej bogaty w potas?
Rośliny mogą używać potasu jako nawozu po zimie, ponieważ pomaga im on przechowywać i transportować wodę. Potas pomaga wzmocnić te systemy, więc rośliny, które nie mają go wystarczająco dużo, mogą łatwo zżółknąć i cierpieć z powodu braku wody. Potas odgrywa również kluczową rolę w rozwoju korzeni, co pomaga roślinie wchłaniać składniki odżywcze z gleby. Zdrowe korzenie są kluczowe dla zdrowego trawnika, ponieważ gromadzą wodę i pomagają roślinie mocno zakorzenić się w ziemi.
Fosfor
Właściwy termin zastosowania fosforu jako nawozu do trawy po zimie zależy od rodzaju gleby, jaką posiadasz. Powinna to być liczba wyższa w pierwszej kolejności niż ta dla azotu. Jeśli zastosuje się go zbyt dużo, może powodować problemy dla roślin poprzez wypalanie i tworzenie brązowych plam. Unikaj stosowania produktów do nawożenia o szybkim uwalnianiu, ponieważ mają one tendencję do nadmiernego stosowania azotu. Fosfor natomiast sprzyja silnemu rozwojowi korzeni i wczesnemu wzrostowi.
Obecność fosforu pomaga roślinom przekazywać energię i wykonywać podstawowe funkcje. Brak tego ważnego pierwiastka powoduje zahamowanie wzrostu. W łagodnych przypadkach trawnik zmieni kolor na żółty lub czerwono-fioletowy. W ciężkich przypadkach trawa może obumrzeć. Objawy te mogą być również mylone z inwazją szkodników. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twój trawnik cierpi na niedobór fosforu, możesz sprawdzić korzenie.
Formuły azotu o spowolnionym uwalnianiu
O tej porze roku pożądane może być zastosowanie formuły azotu o spowolnionym uwalnianiu dla trawników. Ten rodzaj nawozu dostarcza trawie ograniczone ilości azotu na początku lata i w połowie lata. Jest on również tańszy niż inne rodzaje nawozów. Oto kilka rzeczy, które należy rozważyć przed wyborem formuły o spowolnionym działaniu:
Nawozy powinny być stosowane w listopadzie, chociaż powinieneś zastosować je nieco wcześniej w zależności od klimatu panującego w Twojej okolicy. Jednak zbyt późne nawożenie może nie zapewnić wystarczającej ochrony przed trudnymi warunkami panującymi zimą. Dlatego zastosuj nawóz zimowy na początku listopada lub już w grudniu. Pamiętaj, aby użyć tylko od 1/3 do 50% zalecanej ilości nawozu. Dzięki temu zaoszczędzisz na aplikacji i unikniesz przenawożenia trawnika.
Nawozy organiczne
W przeciwieństwie do syntetycznych nawozów do trawników, produkty organiczne zawierają więcej składników odżywczych niż N, P i K. Nawozy te pochodzą ze źródeł roślinnych i zwierzęcych i uwalniają swoje składniki odżywcze powoli, aby utrzymać zdrowie gleby. Niektóre popularne roślinne źródła nawozów organicznych to lucerna, mączka z nasion bawełny, wodorosty i guano nietoperzy. Źródła zwierzęce obejmują obornik kurzy i mączkę kostną. Produkty te najlepiej stosować na trawnikach po zimie, gdy nie były one aktywnie wykorzystywane do nawożenia trawnika.
Bezpieczny Nawóz do Przywracania Trawnika to świetna opcja dla nowego wzrostu trawy. Jego organiczna formuła azotowa sprzyja zdrowemu systemowi korzeniowemu i szybkiemu wzrostowi. Produkt ten jest łatwy w aplikacji, zarówno przy użyciu rozsiewacza, jak i ręcznie. Jednym z najlepszych organicznych nawozów do trawników jest Innova 7-1-2. Jest on całkowicie organiczny i jest dobry dla środowiska. Formuła zawiera aminokwasy, potas i fosfor.
Podobne tematy
- Kiedy wysiać nawóz do trawy na wiosnę
- Kiedy należy rozpocząć koszenie młodej trawy
- Czy można dać wapno do trawy?
Wychowywałam sie na wsi, zajmowałam się ogrodem przy domu na co dzień. Posiadam ogromną wiedzę na temat rodzajów kwiatów i innych roślin. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.