Jeśli chodzi o ogrodnictwo warzywne, mieszanie dwóch lub więcej różnych roślin razem jest łatwiej powiedzieć niż zrobić. Dzieje się tak dlatego, że dwie różne rośliny mogą konkurować o miejsce, wodę lub składniki odżywcze i mogą doprowadzić do śmierci jednej z nich. Na szczęście istnieją pewne techniki łączenia różnych warzyw, które zapewnią pomyślny wynik. Należy do nich intercropping lub sadzenie uzupełniających się rodzin roślin na tej samej grządce. Można też łączyć warzywa krótko- i długo-sezonowe, aby zmaksymalizować ich zbiory.
Technika intercroppingu
Jedną z korzyści płynących z intercroppingu w ogrodzie warzywnym jest to, że może on podwoić Twoje plony! Ponieważ warzywa w uprawie międzyplonowej rosną w różnym czasie, nie konkurują ze sobą o miejsce. Możesz nawet uprawiać dwa lub więcej rodzajów warzyw w jednym miejscu, dzięki czemu przestrzeń jest znacznie bardziej produktywna! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak uprawiać rośliny w ogrodzie! A potem spróbuj sam!
Planując ogród warzywny, pamiętaj, że nie zawsze będziesz mieć wystarczająco dużo miejsca na wszystkie rośliny, które chcesz. Kupienie zbyt wielu nasion może łatwo doprowadzić do przesadzenia. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest posadzenie dwóch różnych gatunków warzyw i ich rotacja! Uprawa międzyplonowa, znana również jako uprawa sukcesywna, jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby uprawiać wszystko, co chcieliby. Przestrzegając kilku podstawowych zasad, możesz sprawić, że Twój ogród będzie wyglądał niesamowicie w krótkim czasie.
Wybieraj rośliny, które wzajemnie się uzupełniają. Trzy siostry to doskonała opcja interkulturowa. Wspierają się wzajemnie i nie pozbawiają się składników odżywczych. Ta technika ogrodnicza jest stosowana od setek lat przez ogrodników zajmujących się zrównoważonym rozwojem. Są świetnymi towarzyszami i udowodniły, że zwiększają plony. Spróbuj uprawiać marchewki i ogórki blisko siebie. Będą one dobrze rosły razem. Trzecią opcją jest posadzenie trzech roślin obok siebie.
Sadzenie rodzin komplementarnych
Rodziny komplementarne warzyw to konieczność w Twoim ogrodzie. Sadząc razem różne rodzaje kapusty, uzyskasz lepsze plony i odporność na choroby. Niektóre zioła, takie jak mięta, mogą również pomóc w odstraszaniu szkodników. Mogą one również poprawić smak Twoich warzyw. Czytaj dalej, aby poznać wskazówki i techniki sadzenia uzupełniających się rodzin warzyw w ogrodzie. Oto kilka przykładów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak sadzić warzywa, które ze sobą współpracują!
Kilka badań naukowych pokazuje, że rośliny, które dobrze rosną razem, są dla siebie korzystne. Niektóre poprawiają stan gleby, inne chronią rośliny przed szkodnikami. Sadzenie towarzyszące to sprawdzony sposób na zwiększenie plonów w ogrodzie. Badania gleby i eksperymenty dowiodły, że nasadzenia uzupełniające pomagają uzyskać najwyższe plony. Poniżej podajemy kilka przykładów warzyw komplementarnych. Kluczem do sadzenia uzupełniających się rodzin warzyw w ogrodzie jest ustalenie właściwych kombinacji.
Sadzenie roślin krótko i długo sezonowych na tej samej grządce
Sadzenie sukcesyjne to technika uprawy różnych rodzajów roślin na tej samej grządce. Uprawy po sobie są zazwyczaj sadzone w różnych odstępach czasu, zwykle 10 dni, co pozwala na zachowanie ciągłości sezonu zbiorów. Strategia ta jest czasem nazywana uprawą sztafetową i polega na sadzeniu po sobie różnych rodzajów roślin. W ogrodzie konwencjonalnym uprawy są rozmieszczone blisko siebie, a każda z nich jest sadzona w odstępie trzech do czterech tygodni.
Wymagania dotyczące podlewania
Warzywa należy często podlewać, zwłaszcza w upalne dni. Rośliny rosnące w upale mogą ulec odwodnieniu i potrzebują więcej wody. Ilość wody, jakiej potrzebują, zależy również od rodzaju gleby, na której rosną. Gleby piaszczyste zwykle zatrzymują mniej wody niż gleby cięższe i zawierające więcej gliny. Użycie sondy do pomiaru zawartości wody w glebie pomoże określić odpowiednią ilość wody, którą należy podać roślinom.
Większość warzyw wymaga około pół cala wody tygodniowo. Częstotliwość powinna być dostosowana do klimatu, ponieważ niektóre warzywa wymagają więcej wody niż inne. Na przykład pełnowymiarową roślinę arbuza należy podlewać częściej niż roślinę pomidora koktajlowego. Podlewając rośliny warzywne, należy pamiętać o podlewaniu ich rano, aby uniknąć chorób liści i nadmiernej utraty wody przez parowanie. Jeśli to możliwe, ściółkuj warzywa wiórami z kory.
Aby obliczyć ilość wody potrzebnej do uprawy warzyw, weź pod uwagę ich fazę rozwojową. Pierwsze kilka tygodni wzrostu jest krytyczne dla tej uprawy. Ponadto woda jest potrzebna w czasie kłoszenia i silkowania. Woda powinna być również stosowana na około dziesięć dni przed zbiorem, aby kłos miał czas na wzrost i wytworzenie owoców. Jeśli nie zapewnimy wystarczającej ilości wody na tym etapie, frędzle mogą zrzucać pyłek, zanim jedwabie będą gotowe do zapylenia. Może to skutkować brakiem rzędów jąder i zmniejszeniem plonu.
Środki odstraszające szkodniki
Dodanie kilku roślin odstraszających owady to świetny sposób na ochronę warzyw. Rozważ posadzenie w ogrodzie kilku z poniższych roślin odstraszających szkodniki. Nasturcja – uważana za królową kwiatów zwalczających szkodniki – nie tylko przyciąga pożyteczne owady, ale może też służyć jako “roślina pułapka” dla owadów. Nagietek – również odstraszający owady – przyciąga pożyteczne owady, jednocześnie chroniąc Twoje warzywa przed nicieniem węzłowym. Inne dobre opcje to kosmos i alyssum.
Herbata kompostowa – organiczna herbata kompostowa wykonana z igieł sosnowych, kompost ten posiada naturalne środki odstraszające owady, które przyciągają je z dala od upraw docelowych. Rzodkiewka i Pak Choi – które można przesadzić do uprawy głównej na kilka tygodni przed sadzeniem – pomagają przyciągnąć pchły do warzyw. W ogrodach warzywnych dobrze sprawdza się również ałycza, która jest naturalnym środkiem odstraszającym owady.
Pory i marchew – Zapach tych dwóch roślin odstrasza mole porowe, które notorycznie atakują marchew i por. Do marchwi przyciągane są również muchy cebulowe. Pory i marchew odstraszają szkodniki, działając jak naturalny repelent na roślinę żywicielską. Sałata – jadalna roślina liściasta – odstrasza piołun, zioło odstraszające owady.
Wymagania dotyczące cienia
Istnieją różne rodzaje cienia dla roślin w ogrodzie. Niektóre warzywa radzą sobie lepiej w cieniu porannym i popołudniowym, podczas gdy inne wymagają pełnego lub częściowego cienia. W zależności od klimatu i innych czynników, rodzaj cienia, jakiego potrzebują warzywa, będzie się różnił. Poniżej przedstawiono niektóre z najczęstszych wymagań dotyczących cienia dla warzyw:
Warzywa takie jak pomidory i papryka korzystają z popołudniowego cienia. Inne warzywa, takie jak sałata, szpinak i kolendra, dobrze rozwijają się w pełnym słońcu. Niektóre z tych roślin mogą być uprawiane w półcieniu, zwłaszcza w gorącym klimacie południowym. Jeśli jednak planujesz posadzić warzywa, które wymagają więcej cienia, możesz poszukać odmian, które są tolerancyjne na niższe temperatury. W ten sposób możesz być pewien, że uzyskasz najlepsze możliwe rezultaty ze swojego ogrodu.
Z kolei warzywa w pełnym słońcu potrzebują co najmniej sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Dotyczy to zarówno światła słonecznego, jak i filtrowanego. Aby rośliny mogły prawidłowo rosnąć, upewnij się, że budynki nie blokują światła słonecznego. Jeśli to możliwe, należy sadzić warzywa w miejscu, które otrzymuje sześć lub więcej godzin światła słonecznego dziennie. Od ilości czasu spędzonego w cieniu może zależeć, jak długo rośliny będą rosły.
Dokładna ilość cienia, jakiej potrzebuje warzywo, zależy od miejsca w ogrodzie, w którym planujesz je posadzić. Wiele gatunków warzyw będzie rosło najlepiej w półcieniu lub pełnym słońcu, a ilość światła słonecznego, jaką otrzymają, określi ich tempo wzrostu. Jeśli jednak nie masz doświadczenia w ogrodnictwie, możesz zbadać swoje ulubione odmiany warzyw, korzystając z tabeli wymagań dotyczących cienia, aby wybrać odpowiednie rośliny do swojego ogrodu. Na przykład szparagi są wieloletnie i najlepiej rosną w pełnym słońcu, podczas gdy buraki i marchewki rozwijają się w półcieniu.
Podobne tematy
Wychowywałam sie na wsi, zajmowałam się ogrodem przy domu na co dzień. Posiadam ogromną wiedzę na temat rodzajów kwiatów i innych roślin. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.