Być może zastanawiasz się: “Czy pierwiosnki są dobre do mojego ogrodu?”. Możesz zacząć od poznania odmian karłowatych, takich jak prymulki japońskie czy Drumstick. Możesz też poznać pierwiosnek himalajski okrągłolistny. Każdy z pierwiosnków ma inny czas kwitnienia. Pod koniec kwietnia lub na początku maja zaczynają kwitnąć. Szczyt kwitnienia przypada na połowę maja, a na kwitnących pędach może znajdować się nawet sześć koncentrycznych pierścieni kwiatów.
Pierwiosnki
Pierwiosnki są łatwe w uprawie z nasion. Chociaż liście są atrakcyjne, mogą być atakowane przez szkodniki. Często są zjadane przez mączniaki, mączliki i mszyce. Lubią je również ślimaki. Do zwalczania tego problemu można stosować pestycydy. Roślina ta może być również łatwo uszkadzana przez plamistość liści, czemu można łatwo zaradzić usuwając niezdrowe liście i zapewniając dobrą cyrkulację powietrza.
Pierwiosnki wymagają dobrego harmonogramu podlewania. Ta bylina nie lubi gorącego, suchego lata i powinna być sadzona w chłodnym, pośrednim słońcu. Niektóre odmiany tolerują półcień, a inne nie lubią stałej wilgoci. Korzystne jest także zastosowanie ściółki wokół korzeni pierwiosnków. Roślinę należy regularnie podlewać, ale uważać, aby jej nie przelać. Najlepiej podlewać, gdy górna połowa gleby wydaje się sucha.
Pierwiosnki pochodzą z Europy i Anglii, gdzie kwitną w marcu. Mają żółte kwiaty i mogą różnić się między sobą w zależności od odmiany. W środku kwiatu pierwiosnka znajduje się oko. Wiele gatunków pierwiosnków ma podobne warunki wzrostu, choć każdy z nich ma nieco inne cechy fizyczne. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest Primula veris. Istnieje również kilka mieszańców, w tym pierwiosnek heladoxa, który ma wąskie okółki kwiatów, które rosną w jednej roślinie.
Rodzaj Primula obejmuje ponad 400 gatunków. Pierwiosnki rosną w chłodnych, wilgotnych miejscach, na skrajach lasów i na otwartych polach. Ich szerokie liście mają wiele mikroskopijnych porów. Roślina ta nie radzi sobie dobrze na stanowiskach w pełnym słońcu. Bylina ta potrzebuje wilgotnej, bogatej w próchnicę gleby z miejscami zacienionymi. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej unikać sadzenia w pełnym cieniu.
Pierwiosnek japoński
Pierwiosnek japoński to popularna bylina, która może zapewnić kolorową ekspozycję w ogrodzie. Pierwiosnek japoński dorasta do 40 cali wysokości, a jego kwiaty są czerwone, fioletowe, białe lub żółte. W przeciwieństwie do wielu innych kwiatów ogrodowych, wiesiołek japoński jest odporny na wysokie temperatury i potrzebuje dużo wilgoci. Ten kwiat jest również odporny na suszę, więc można go posadzić w ogrodzie, nawet jeśli nie jest to miejsce w pełni nasłonecznione.
Nazwa tej rośliny pochodzi od łacińskiego słowa “primus”, oznaczającego jej wczesne kwitnienie. Rodzaj składa się z 37 gatunków, z których każdy zawiera podgatunki. Pierwiosnek japoński należy do najłatwiejszych w uprawie spośród pierwiosnków kandelabrowych. W Japonii znany jest również jako kurinso. Jego duże, karbowane liście i różowe kwiaty przyciągają pszczoły i motyle.
Pierwiosnek japoński to pachnąca bylina, która kwitnie wczesną wiosną. Jego kwiatostany mogą mieć od jednego do dwóch cali szerokości i mogą dorastać do ośmiu cali wysokości. Jego kwiaty są zazwyczaj pachnące i występują w wielu kolorach. W zależności od tego, gdzie go posadzisz, pierwiosnek będzie się rozmnażał i produkował wiele pięknych kwiatów. W zależności od gatunku, może on stanowić piękną ozdobę ogrodu przez całą wiosnę i lato. Pierwiosnek japoński to wspaniały dodatek do ogrodu.
Pierwiosnek japoński to dobry wybór na zacienione, wilgotne miejsca. Jego długie, kolczaste kwiaty są oszałamiające w maju. Kwiaty są srebrzyste i pokryte farbą. Pierwiosnek japoński również łatwo się rozmnaża, tworząc duże stanowiska. Można też spróbować posadzić pierwiosnki hybrydowe, takie jak Primula polyanthus. Ten ostatni rodzaj pierwiosnków oferuje największą gamę kolorów i doda do ogrodu plamę koloru.
Pierwiosnek wyniosły
Pierwiosnek wyniosły to bylina liściasta, która zakwita w kwietniu kulistymi gronami pachnących kwiatów. Jego liście to niska rozeta, która rozrasta się tworząc kępy. Kwiaty znajdują się wysoko ponad liśćmi na grubej, owłosionej łodydze. Kwiaty mają atrakcyjny zapach, który wiele osób uważa za przyjemny. Jest łatwa w uprawie i preferuje bogatą glebę, która nie jest zbyt sucha.
Dobrym sposobem na przedłużenie okresu kwitnienia pierwiosnka wyniosłego jest usunięcie z rośliny obumarłych kwiatów. Wówczas następnej wiosny roślina znów będzie rosła bujnie. Można wyrwać kwiat z wierzchołka łodygi, co pobudzi nowy wzrost. Inną opcją jest przycięcie rośliny do jednej trzeciej jej wielkości po kwitnieniu, ponieważ będzie to sprzyjać drugiemu letniemu kwitnieniu. Jeśli nie chcesz czekać na kwitnienie, możesz po prostu przyciąć ją do ziemi.
Pierwiosnek podłużny jest łatwy w uprawie i wymaga bardzo mało pielęgnacji. Posadzenie go w ogrodzie jest proste, ale możesz go również posadzić w doniczkach. Jeśli chciałbyś mieć więcej niż jedną roślinę, możesz ją podzielić po przekwitnięciu. Nie cierpi na choroby roślin i rzadko wymaga ochrony przed mrozem czy ostrą zimą. Ponadto roślina ta jest odporna na zimno do około -15 stopni F (-26 stopni C), więc można ją bezpiecznie posadzić w ogrodzie bez obaw o mróz. W zimnym klimacie może jednak potrzebować ochrony przed liśćmi i chrustem.
Pierwiosnek himalajski okrągłolistny
Pierwiosnek himalajski okrągłolistny ma piękne, rurkowate kwiaty. Kwiaty są głęboko fioletowe, co kontrastuje ze srebrnym, pudrowym nalotem. Roślina ta lubi półcień i słabo drenującą glebę. Jest mało wymagającą byliną i może rosnąć w kępach do 30 cm wysokości. Płatki są małe i opadające. Pierwiosnek himalajski okrągłolistny jest dobrą rośliną do wykorzystania w aranżacjach kwiatowych.
Można go podzielić, aby uzyskać kilka roślin, w zależności od wielkości doniczek. Aby podzielić roślinę, należy umieścić ją na nieco płytszej głębokości niż jej poprzednie środowisko. Wszelkie luki należy wypełnić świeżą ziemią i dobrze podlać, aby korzenie się przyjęły. Większość pierwiosnków preferuje półcień, ale niektóre są tolerancyjne w pełnym słońcu, ale należy pamiętać, że ich liście ulegają poparzeniu, jeśli są wystawione na zbyt duże słońce.
Pierwiosnki występują w szerokiej gamie kolorów. Mogą one rozjaśnić podwórko lub ogród. Można je umieścić w rabatach z innymi kwiatami o podobnej barwie lub w zwykłych, bezzapachowych roślinach. Bylina ta świetnie nadaje się zarówno do sadzenia latem, jak i jesienią. Aby uzyskać najwięcej kwiatów, warto jednak posadzić kilka pierwiosnków. Aby prymulki wyglądały jak najlepiej, należy sadzić je w wilgotnej, bogatej w próchnicę glebie.
Pierwiosnek wyniosły
Pierwiosnek wyniosły jest odporną byliną, kwitnie wczesną wiosną i doskonale nadaje się do ogrodu skalnego, alpinarium lub na zacienione miejsce. Kwiaty mają lejkowaty kształt, są niebiesko-liliowe i mają biały środek. Roślina ta rośnie w wilgotnej glebie i w półcieniu. Długie pędy rozprzestrzeniają się dzięki podziemnym rozłogom.
Roślina ta jest odporna na suszę i upały, przyciąga motyle i kolibry. Jej słodki nektar jest atrakcyjny także dla ludzi. Rurkowaty kwiat jest atrakcyjny zarówno dla kolibrów, jak i dla motyli, dlatego świetnie nadaje się do ogrodu. Pierwiosnek wyniosły nadaje się również do pojemników i do roślin domowych.
Ta bylina ma około 12″-18″ wysokości i szeroko się rozciąga. Rośnie w wilgotnej glebie i toleruje słabe światło, a jej kwiaty są wzniesione. Liście są srebrnoszare i przyciągają motyle i pszczoły, ale należy je przycinać, aby uzyskać bardziej zwarty pokrój. Roślina ta jest mrozoodporna w strefie 4 i 5. Kwitnie wczesnym latem i dorasta do 18″ wysokości, w zależności od przycinania.
Jeśli szukasz rośliny o pachnących, wonnych kwiatach, to ta bylina jest dla Ciebie. Jest to silna bylina, która toleruje suszę i dobrze rozwija się w dobrze zdrenowanej glebie. Po posadzeniu wymaga niewielkiej ilości wody. Dorasta do około 15 cali wysokości i 2 stóp rozpiętości. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych i na rabaty bylinowe.
Pierwiosnek storczykowy
Pierwiosnek storczykowy to wieloletni kwiat ogrodowy o efektownym dwubarwnym wyglądzie. Kwitnie w efektownym kłosie na początku i w połowie lata. Należy sadzić go w pełnym lub niepełnym słońcu i upewnić się, że gleba jest dobrze zdrenowana. Ponieważ pierwiosnek lekarski jest trujący, najlepiej kupować go z renomowanego źródła. Należy również unikać uprawy w donicach lub na tarasach, ponieważ jest on podatny na uszkodzenia przez czarnego winniczka i ślimaki.
Pierwiosnek storczykowy jest również uważany za “nudny” kwiat ogrodowy, ponieważ wygląda nieco staroświecko. W rzeczywistości jednak jest to odporny krzew wieloletni, który dobrze radzi sobie w wilgotnych miejscach. Kwiaty wiesiołka są ciemnoczerwone do purpurowych, przypominają płatki kwitnącej orchidei. W ogrodzie kwitnie od maja do lipca i sprawi przyjemność ogrodnikowi-hobbyście.
Warto rozważyć hodowlę pierwiosnków Orchid w pojemnikach, gdyż znoszą one nieco cienia lub słońca. Preferują glebę wilgotną, ale nie podmokłą. Podlewaj je w miarę potrzeby, aby zapobiec więdnięciu. Pamiętaj, aby nie podlewać ich nadmiernie, ponieważ nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni i śmiertelne infekcje grzybicze. Często sprawdzaj ich stan, ponieważ są wrażliwe na wilgoć.
Podobne tematy
- Które kwiaty ogrodowe lubią wilgoć?
- Jakie kwiaty ogrodowe mogą przetrwać zimę?
- Jakie kwiaty ogrodowe zamykają się w nocy?
Wychowywałam sie na wsi, zajmowałam się ogrodem przy domu na co dzień. Posiadam ogromną wiedzę na temat rodzajów kwiatów i innych roślin. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.