Istnieje szereg warzyw, które nie potrzebują dużo bezpośredniego światła słonecznego. Nazywa się je “warzywami owocującymi”. Należą do nich m.in. boćwina szwajcarska, gorczyca, rzodkiewka. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które z nich nie potrzebują dużo światła słonecznego, a które go wymagają. Być może znajdziesz nowe ulubione warzywo! Ale najpierw dowiedz się, jakie są najlepsze warunki uprawy dla warzyw owocujących.
Warzywa owocujące
Podczas gdy niektóre uprawy, takie jak jarmuż i szpinak, nie potrzebują tak dużo słońca jak inne, to korzystają z odrobiny cienia. Brokuły i kalafiory są doskonałym wyborem do ogrodów zacienionych, ponieważ kwitną dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości. Dobrze radzą sobie również w chłodniejszym klimacie, ponieważ ich wolniejszy wzrost oznacza, że mogą być zbierane wcześniej w sezonie. Jednak w przypadku większości innych warzyw preferowane jest miejsce w słońcu.
Jeśli nie możesz znaleźć okna w swoim ogródku, rozważ uprawę warzyw w szklarni. Wiele z nich dobrze radzi sobie w częściowo zacienionych ogrodach, w których słońce pojawia się rano lub późnym popołudniem. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie posadzić warzywa, rozważ rozpoczęcie ich uprawy pod osłoną w szklarni, dopóki nie rozwiną liści. Rośliny, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego, nie będą w stanie zadomowić się w ogrodzie i prawdopodobnie ulegną chorobom i szkodnikom.
Boćwina szwajcarska
Nasiona boćwiny szwajcarskiej należy przed posadzeniem namoczyć w wodzie przez 24 godziny. Przyspieszy to kiełkowanie i zwiększy szanse na udaną uprawę. Zaleca się przerzedzenie sadzonek boćwiny szwajcarskiej do jednej na doniczkę, aby zapobiec przepełnieniu. Jeśli to możliwe, należy sadzić nasiona rano, gdy słońce jest najjaśniejsze, a pozostałe sadzonki umieścić w popołudniowym cieniu.
pH gleby dla boćwiny szwajcarskiej wynosi 6,0-6,5, ale dokładne pH może się różnić w zależności od uprawianej odmiany. Przed sadzeniem sprawdź swoją glebę, aby upewnić się, że nie zawiera ona niedoborów składników odżywczych. Potrzebuje również stałego dopływu wody, około cala na tydzień. Ważne jest, aby utrzymać glebę równomiernie wilgotną, ponieważ niewystarczająca ilość wody spowolni wzrost łodyg i liści. Boćwina szwajcarska potrzebuje więcej wody w ciepłych miesiącach niż w chłodniejszych. Aby zachować wilgoć, dobrze ściółkuj nasadzenia organiczną ściółką. Ściółkowanie jest również korzystne dla rośliny.
Gorczyca
Gorczyca to jedno z najstarszych warzyw. Są spożywane przez ludzi od co najmniej 5 000 lat i prawdopodobnie pochodzą z Chin. Obecnie uważane są za istotną część kultury i kuchni japońskiej. Największym producentem musztardy na świecie jest Kanada, ale istnieje wiele jej odmian. Roślina ta pochodzi z północnej Afryki, Azji i Europy, ale dziś jest uznawana za wykwintny składnik wielu restauracji i sałatek.
Gorczyca może być podatna na działanie grzybów. Chociaż roślina ta nie potrzebuje dużo słońca, aby dobrze rosnąć, jest kilka szkodników, na które należy uważać. Grzyby mogą zaatakować gorczycę, powodując plamistość liści i zwilżenie. Możesz chronić gorczycę przed tymi szkodnikami, ograniczając podlewanie rośliny i zwiększając cyrkulację powietrza wokół niej. Oprócz grzyba, można również kontrolować rozprzestrzenianie się szkodników za pomocą różnych środków chemicznych. Jednym ze sposobów zapobiegania temu szkodnikowi jest stosowanie Bt (Bacillus thuringiensis), który jest produktem zabijającym grzyby. Podobnie, jeśli podejrzewasz, że Twoja gorczyca jest zainfekowana przez tego szkodnika, powinieneś ją natychmiast zniszczyć i nie kompostować. Uważaj również na pchełki.
Rzodkiewki
Jeśli szukasz sposobu na uprawę warzyw w pojemnikach bez dużego nasłonecznienia, rzodkiewki są świetnym wyborem. Rzodkiewki są łatwe w uprawie i potrzebują bardzo mało słońca, aby się rozwijać. Można je również wykorzystać jako przystawki lub przekąski. Rzodkiewki mają chrupiący, pieprzny smak i są często dodawane do sałatek lub innych potraw.
Nasiona sadzimy na głębokość około 1/4″ i codziennie podlewamy. Rzodkiewki preferują lekko wilgotną glebę, nie będą rosły prawidłowo, jeśli gleba będzie zbyt sucha. Palec włożony w glebę pokaże, czy rzodkiewka jest sucha czy wilgotna. Jeśli nie znajdziesz w glebie wystarczającej ilości wilgoci, to posadź jeszcze trochę. Nasiona będą szybko kiełkować. Jeśli sadzisz rzodkiewki na słonecznym parapecie, pozostaną one w cieniu do czasu pojawienia się liści.
Brukselka
Brukselka nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Może rozwijać się w pełnym słońcu i w glebie, która pozostaje stale wilgotna. Brukselka nie lubi jednak rosnąć na tym samym obszarze co rośliny z rodziny kapustowatych. Odpowiednie zbieranie i przechowywanie brukselki pozwoli Ci cieszyć się świeżymi, chrupiącymi kiełkami przez cały rok. Czytaj dalej, aby poznać kilka wskazówek. Aby rozpocząć zbiory kiełków, odłam dolne liście z łodygi i przechowuj je w lodówce przez kilka dni przed zamrożeniem.
Gleba powinna być wilgotna i lekko kwaśna. Powinna też mieć w sobie trochę materii organicznej. Brukselka nie wymaga dużego nasłonecznienia, dlatego można ją uprawiać na zewnątrz lub w podwyższonej grządce. Uprawiając brukselkę w doniczce, wybierz pojemnik, który ma co najmniej 12 cali szerokości i jest solidny. Pamiętaj, że będą one niestabilne, jeśli umieścisz je w wietrznym miejscu, więc musisz unikać uprawy w tego typu klimacie.
Podobne tematy
- Jak pielęgnować warzywa w ogrodzie
- Jak przygotować ugór do uprawy warzyw
- Jak długo warzywa wschodzą z nasion?
Wychowywałam sie na wsi, zajmowałam się ogrodem przy domu na co dzień. Posiadam ogromną wiedzę na temat rodzajów kwiatów i innych roślin. Zapraszam do przeczytania moich artykułów.