Jeśli nie jesteś pewien, jak sadzić krzewy, oto kilka wskazówek. Po pierwsze, sprawdź, jakie warunki uprawy ma wybrany przez ciebie gatunek. Rośliny te lubią pełne słońce, opady deszczu i odpowiednią ilość wilgoci. Następnie zastanów się, jak chciałbyś je posadzić. Krzewy stanowią doskonałe ogrodzenia. Rozważ wykorzystanie ich jako alternatywy dla tradycyjnych ogrodzeń. Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących udanego sadzenia:
Dobra struktura
Jedną z najważniejszych zasad ogrodnictwa jest sadzenie krzewów tam, gdzie mogą dobrze rosnąć. Dobrym sposobem na zapewnienie dobrego rozwoju krzewów w ogrodzie jest pogrupowanie ich według pory kwitnienia. Następnie można stworzyć potężną ekspozycję, przesadzając inne części ogrodu w innych porach. Można też grupować krzewy o podobnej wielkości i kolorze. Na przykład lawenda i hortensje to fantastyczne rośliny do sadzenia latem, a oczar wirginijski to wspaniała roślina dodająca koloru zimą.
Kolejną ważną zasadą podczas sadzenia krzewów jest pamiętanie, że najwyższy korzeń będzie znajdował się na poziomie lub nieco powyżej ostatecznej powierzchni gleby. Dlatego dołek do sadzenia nie powinien być głębszy niż wysokość najwyższego korzenia. Ponadto gleba na dnie powinna być twarda i niezaburzona. Zbyt luźna gleba może spowodować, że krzew zapadnie się zbyt głęboko. Jeśli nie wiesz, jaki krzew posadzić, skorzystaj z porad w książkach lub katalogach ogrodniczych.
Zdrowe korzenie
Podczas sadzenia krzewu lub drzewa należy zwrócić uwagę na jego korzenie. Rośliny potrzebują zdrowych korzeni, ponieważ za ich pomocą pobierają z gleby wodę i składniki odżywcze. Ponadto to właśnie one utrzymują rośliny w miejscu i utrzymują je w pionie podczas wiatru. Ale choć wyżej wymienione czynniki są ważne dla Twojego krzewu lub drzewa, odpowiednie warunki pomogą Twojej roślinie zapuścić zdrowe i silne korzenie. Aby to osiągnąć, należy zastosować się do poniższych wskazówek.
Rozpoznanie zdrowych korzeni jest łatwe i można je łatwo sprawdzić, badając kolor, strukturę i zapach korzeni. Zdrowe korzenie mają kolor biały lub brązowy, są obfite i wystarczająco grube, aby utrzymać ziemię w doniczce lub doniczce. Końcówki korzeni powinny być białe, jeśli są ciemne, nie są soczyste lub są kruche i ciekną. Jeśli korzenie są gąbczaste lub miękkie, wybrałeś niezdrową roślinę.
Sprawdź czy nie ma oznak gnicia korzeni. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy, możesz spróbować ożywić roślinę za pomocą wody i nożyczek. W przeciwnym razie możesz zastosować nawóz organiczny. Nawozy te są bogate w kluczowe składniki odżywcze i rozpuszczalne w wodzie, więc pomogą korzeniom krzewu rozkwitnąć. Jeśli sadzisz krzew, upewnij się, że ma on zapewniony dobry dostęp do wody i dużo światła słonecznego. Jeśli nie jesteś pewien, czy korzenie krzewu są zdrowe, upewnij się, że wiesz, jakich składników odżywczych potrzebuje Twój krzew.
Przed posadzeniem pamiętaj o przycięciu korzeni. Usuń wszystkie uszkodzone lub wklęsłe korzenie i upewnij się, że zostały one przycięte w sposób czysty. Rozdarte korzenie goją się powoli i sprawiają, że roślina jest bardziej podatna na choroby. Dodatkowo, jeśli korzenie rosną w kierunku środka rośliny, mogą ograniczać wzrost pnia i korzeni. Jeśli znajdziesz uszkodzone korzenie, przycinaj je, aby temu zapobiec. Zdrowy system korzeniowy zapewni ci piękną roślinę i satysfakcjonujący ogród.
Głębokie moczenie
Jeśli jesteś w trakcie sadzenia krzewów lub drzew, powinieneś rozważyć głębokie moczenie ich co jakiś czas. Jest to szczególnie ważne wiosną i wczesnym latem, kiedy ziemia najprawdopodobniej jest jeszcze sucha. Cotygodniowe głębokie namaczanie powinno wystarczyć, aby zapewnić roślinom i krzewom wilgoć, której potrzebują do prawidłowego rozwoju. W tym celu można użyć kielni ogrodowej, aby zbadać glebę w pobliżu ich korzeni. Podlewanie roślin będzie trwało przez całą zimę, ale można zastosować sztuczkę z lodem lub po prostu wykonać tę samą czynność, co w zeszłym roku.
Po posadzeniu krzewów należy głęboko podlać bryłę korzeniową i jej otoczenie. Można też zastosować stymulator korzeni, który sprzyja wczesnemu tworzeniu się silnych korzeni i zmniejsza szok, jakiego doznają rośliny po przesadzeniu. Odpowiednia stymulacja korzeni sprawi, że rośliny będą rosły zdrowo, bujnie i wydajnie. Po posadzeniu krzewów należy je nawozić, aby pomóc im dobrze rosnąć. Głębokie moczenie jest kluczowe dla sukcesu twoich roślin.
Proces głębokiego namaczania można podzielić na pięć faz. Pierwsza faza ma miejsce w pierwszym tygodniu po posadzeniu. Rośliny były codziennie podlewane w szkółce, a dodatkowa woda pomoże korzeniom głębiej wniknąć w glebę otaczającą bryłę korzeniową. Kolejnym etapem jest głębokie namaczanie. Upewnijcie się, że cała bryła korzeniowa jest całkowicie pokryta wodą. Jeśli nie uda się całkowicie namoczyć rośliny, można po prostu zmienić harmonogram podlewania.
Unikanie wietrznych miejsc
Jednym z najlepszych sposobów ochrony krzewów i drzew przed wiatrem jest wyłożenie miejsca sadzenia ścianami ze słomy. Ściany ze słomy nadają się do kompostowania i można je dodać po zakończeniu sezonu wegetacyjnego. Można także dodać kamienie do obszaru sadzenia, jeśli mieszkasz w obszarze podatnym na silne wiatry. Dobrą zasadą jest umieszczanie roślin w równych rzędach. Unikaj sadzenia roślin w pobliżu krawędzi ogrodzenia lub budynku, gdzie mogą zostać zdmuchnięte.
Innym sposobem ochrony posesji przed wiatrem jest unikanie sadzenia drzew i krzewów w wietrznych miejscach. Wybierając drzewa i krzewy, wybierajmy te, które mogą wytrzymać silne wiatry, o mocnym drewnie i strukturze gałęzi. Unikaj sadzenia szybko rosnących, inwazyjnych krzewów lub drzew o słabym drewnie. Należy również unikać sadzenia gatunków słabych lub inwazyjnych, takich jak sosna wejmutka, sosna szkocka i wiąz syberyjski.
Jednym z problemów powodowanych przez silne wiatry jest erozja gleby. Wiatr niszczy wierzchnią warstwę gleby, pozostawiając korzenie bez ochrony. Podwyższone rabaty zapobiegną erozji gleby. Podwyższone grządki również zapobiegną erozji gleby i nie trzeba ich przepełniać. Podwyższone grządki będą się nieco poruszać, ale pozostaną na swoim miejscu, pozwalając roślinom zaczerpnąć powietrza bez narażania się na zdmuchnięcie. Jeśli wiatr jest silny, warto rozważyć budowę tarasu.
Należy pamiętać, że gęste wiatrochrony są lepsze niż wysokie. Krzewy i ozdobne drzewa liściaste, oprócz tego, że są gęste, mogą chronić rośliny przed letnimi wiatrami. Na gęste wiatrochrony można wybrać świerki. Główną zaletą świerków jest ich gęste ulistnienie i gęste gałęzie. I w przeciwieństwie do innych drzew, świerki nie zrzucają liści na zimę. Świerk norweski jest szczególnie wytrzymały na wiatr i sól drogową.
Preferencyjne warunki wzrostu
Wybierając drzewo lub krzew, należy wziąć pod uwagę warunki panujące w danym miejscu, a także to, jak będzie ono funkcjonować. Weźmy pod uwagę mikroklimat, który określa, jak ciepły lub zimny jest nasz ogród. Kolejnym czynnikiem jest odprowadzanie wody. Powinieneś rozważyć, czy woda z rur w domu będzie gromadzić się w pewnym obszarze, a także czy istnieją obszary, które zatrzymują wodę w zimie. Należy także rozważyć, jakiego rodzaju światła będzie potrzebował krzew.
Oprócz pH gleby, nasłonecznienia i podlewania należy wziąć pod uwagę ilość cienia, jakiej będą potrzebować krzewy. Większość krzewów może rosnąć w większości miejsc, jednak niektóre preferują pełne słońce, podczas gdy dla innych idealne są miejsca zacienione. Ważne jest także badanie gleby, dzięki któremu można dowiedzieć się, jakie składniki odżywcze i kwasowość występują w glebie. Po silnych opadach deszczu, a także wczesną wiosną, należy sprawdzić odpływ wody.
W przypadku nowo posadzonych krzewów oprócz odczynu gleby konieczne jest także podlewanie. Przez pierwsze miesiące należy utrzymywać glebę wokół krzewów w stanie wilgotnym i nie dopuszczać do jej przesuszenia, gdy roślina rozwija jeszcze liście. Raz posadzone krzewy rodzime nie wymagają dodatkowego podlewania. Jeśli nie możesz podlewać krzewów, wykorzystaj ścinki trawy lub liście jako ściółkę. Jeśli nie będą ściółkowane, przyczynią się do zwiększenia bioróżnorodności.
Sadzenie krzewów jest łatwe. Najpierw wykop płytki dołek o średnicy mniej więcej półtorej średnicy bryły korzeniowej. Następnie wypełnij dołek ziemią o jeden do dwóch cali głębszą niż średnica bryły korzeniowej. Następnie zasadź krzew i obserwuj, jak rośnie! W nagrodę otrzymasz piękną, dobrze wyrośniętą roślinę. Ta roślina będzie rosła szybko i stanie wysoko nawet przy najostrzejszych wiatrach.
Podobne tematy
- Jak przycinać krzewy
- Jakie krzewy nadają się do sadzenia w październiku?
- Jakie krzewy najlepiej sadzić w pobliżu domu?
Ogrody nie są mi obce od najmłodszych lat. Wspólnie z rodzicami rozwijamy firmę zajmującą się zielenią, stąd moje duże doświadczenie. Postaram podzielić się wiedzą z Państwem.